ازدواج با جگر گوشه ها در زمان امپراتوری ساسانی

0 امتیاز
61 بازدید
سوال شده خرداد 18, 1395 در ساسانیان توسط Behzad
من امروز داشتم در ویکی پدیا مطلبی میخوندم که به موردی برخورد کردم "دین زرتشتی در جامعه ساسانی، همچنین منجر به شیوع ازدواج با جگر گوشه‌ها شد.[۲] مردان مجاز بودند با دختران، خواهران و مادرشان ازدواج کنند. بلکه این کار زاهدانه و ارزشمند تلقی می‌شد و در مقابل نیروهای شیطانی ثمر بخش محسوب می‌گردید.[۱] رهبران مذهبی زمانه، ازدواج درون خانواده را تشویق می‌کردند و مدعی بودند که این مساله به تقلید از خود خلقت است. علاوه بر این، کاهنان ادعا می‌کردند که ازدواج با محارم، "پسران قدرتمند تر و دختران با تقوی تر و فرزندان با کیفیت و کمیت بیشتر تولید می‌کند و به خلوص نژاد و انتشار آن کمک می‌کند."[۲] این مساله با مقاومت بسیاری روبرو شد که منجر به تغییر مذهب بسیاری به مسیحیت گردید و گفته می‌شود از علت‌های سقوط دین زرتشتی است.[۲]↑ ۱٫۰ ۱٫۱ Ahmed, Leila. Women and Gender in Islam. New Haven & London: Yale University Press, 1992. Print.
↑ ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ Nashat, Guity & Beck, Lois, eds. Women in Iran from the Rise of Islam to 1800. Urbana and Chicago: University of Illinois Press, 2003. Print.". حالا میخوام بدونم واقعیت داره این موضوع یا نه

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده خرداد 18, 1395 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
خیر این موضوع چندان با واقعیت سازگار نیست. به ویژه بخش آخر آن که مدعی می شود این موضوع باعث تغییر مذهب به مسیحیت شد!!

یکی از جامع ترین نوشتارها درباره ازدواج با محارم در ایران باستان نوشته های پرفسور علیرضا شاپور شهبازی است که با یک بررسی جامع به این نتیجه رسیده که ازدواج با محارم در ایران باستان به صورت عمومی روا نبوده اما در چند مورد (همانند تاریخ دیگر ملل) چنین ازدواج هایی رخ داده است.

اگر دقت کنید در متنی که در پرسش شما آمده است به هیچ وجه به منابع اصلی اشاره نشده است. نوشته نشده مثلا منبعی که در آن گفته شده «ازدواج با محارم، پسران قدرتمند تر و دختران با تقوی تر و فرزندان با کیفیت و کمیت بیشتر تولید می‌کند» کدام است؟ مربوط به چه قرنی است؟ نویسنده اش کیست و... .

اما پرفسور شهبازی به همه این موارد توجه داشته و عینا متن های اینچنین را آورده و مورد بررسی قرار داده است.

فکر میکنم با خواندن نوشته پرفسور شهبازی به پاسخ خود برسید.

حتما نگاه کنید به:
 ازدواج با محارم در ایران باستان (بخش نخست): http://kheradgan.ir/?p=10145
 ازدواج با محارم در ایران باستان (بخش دوم): http://kheradgan.ir/?p=10152

لطفا هر دو بخش را به صورت کامل مطالعه بفرمایید.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...