ایرانیان چگونه مسلمان شدند ؟؟ با مطالعه و علاقه ؟؟ یا با زور و شمشیر

0 امتیاز
94 بازدید
سوال شده خرداد 15, 1395 در حمله اعراب توسط بی نام
با درود بر بزرگواران تارنما  و سایر دوستان ، ایرانیان چگونه و چرا مسلمان شدند ؟ آیا با شناحت و علاقه مسلمان شدند ، یا با زور و شمشیر ؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده خرداد 15, 1395 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
درود بر شما دوست گرامی

بدون تردید مسلمان شدن ایرانیان به تدریج بوده است و البته رویکرد اکثر ایرانیان مسلمان به اسلام با رویکرد کشورگشایان عرب متفاوت بوده است.

می دانیم که گشایش ایران به دست خود پیامبر مکرم اسلام  (ص) صورت نگرفت و به نظر می رسد که زور و اجبار باعث می شده که خیلی از ایرانیان به اسلام روی بیاورند. شاید کمی سطحی نگری باشد که بگوییم ایرانیان از روز اول با جان و دل اسلام را پذیرفتند. برای مثال مواردی مانند جزیه های سنگین و... باعث می شد که خیلی از ایرانیان از سر ناچاری اسلام را بپذیرند. ایرانیان در سده های نخستین قیام های زیادی هم علیه حکومت عرب ها انجام دادند.

 اما با گذشت زمان شرایط تغییر کرد و رفته رفته دریچه ای به روی دستاوردهای فرهنگ و تمدن ایران باز شد. با از میان رفتن امویان که ایرانیان نقش بسیار مهمی در آن داشتند به راستی تحولی رخ داد. رفته رفته با بررسی‌های فلسفی و علمی که بسیاری از آنها توسط اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی انجام گرفت شرایط فرق کرد.

به راستی اسلام فردوسی و حافظ و مولانا کجا و آن اسلامی که در سده های نخستین توسط عرب های نژادگرا تبلیغ می شد کجا!!

در واقع ما برای درک چگونگی مسلمان شدن ایرانیان و همچنین چگونگی مسلمانی ایرانیان، به تحولات سیاسی و اجتماعی که در طی چند قرن رخ داده توجه داشته باشیم.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...