معماری اصفهان

0 امتیاز
33 بازدید
سوال شده خرداد 4, 1395 در پس از اسلام توسط بی نام
درود بر شما,خیلی دوستون دارم,.   میخاستم بدونم که آیا معماران بناهای تاریخی اصفهانردر دوره شاه عباس ,ترک بوده اند,اگر بوده اند ,آیا از اهالی آذربایجان بوده اند,و اگر نبوده اند,از اهالی کدام شهرهای ایران بوده اند,همینطور میخاستم بدونم آیا صفویان,کرد تبار بوده اند,و آیا دست نوشته های شیخ صفی الدین اردبیلی به زبان آذری باقی مونده,آیا نادرشاه ,کرد تباره یا ترک تبار,و اینکه ,مانن ها چه کسانی بوده اند,یه پانترک اینو به مت گفته و گفته تمدن ماننها در آذربایجان هست و اونها ترکن,میشه توضیح بدین,بسیار ,بسیار از شما,عزیزان سپاسگذارم,خیلی دوستتون دارم و براتون بهترین ها رو آرزومندم,می بوسمتون.سربلند و شاد باشید.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده خرداد 4, 1395 توسط ahmadreza-hosseyni کاربر ویژه (1,140 امتیاز)
درود گرامی سپاس از لطف شما.
گرامی نخست باید بگم که در اون زمان هنوز زبان ترکی در اذربایجان همه گیر نشده بود و ایلات قزلبالش هم به علت خصومت با عثمانی ها خود را ترک نمینامیدند و از همین بابت نام قزلباش را برگذیدند تا از هم زبانان سنی مذهب خود در عثمانی سوا باشند. پس نه تنها ما در حال حاضر هم نمیتوانیم اذریها را ترک خطاب کنیم بلکه در آن زمان به هیچ وجه نمیشد مردم آذربایجان رو ترک خطاب کرد.

اما معماران ابنیه اسپهان اصولا اسپهانی بودند اما یکی دو مورد اهل تبریز هم بوده اند.

از مهمترین معماران تبریزی آن عصر سنان تبریزی بود که از معماران ابنیه سلطنتی عثمانی در زمان سلطان سلیمان بویژه بنای هاسکی (خاصگی) کاخ خرم سلطان بود و این ابنیه دارای کتیبه های فارسی و عربی میباشند و منابع عثمانی هم از سنان تبریزی بعنوان ایرانی یاد کرده اند نه ترک.

اما درمورد تبار صفویان: چندین روایت درمورد تبار ایشان وجود دارد. یک روایت ایشان را از سادات و یک روایت ایشان را از نسل یکی از بزرگان کرد بنام زرین کلاه میداند. اما درواقع ایشان از هر کدام هم که باشند در رگ خود هم خون یونانی (دسپینا خاتون نوه امپراتوری یونانی ترابوزان) خون ایرانی (زرین کلاه کرد) خون عرب (امام موسی کاظم) داشتند اما از زمان سلطان جنید در میان ایلات ترک زیسته اند و دیگر اصل و تبار ایشان زدوده شده. اما میشود سرجمع  ایشان را ایرانی دانست. چراکه حود را ایرانی میدانستند.

بله اشعار شیخ صفی به زبان شیخ صفی به این زبان باقی مانده البته وی در دوران مغول میزیست اما ما حتی منابع جدیدتر از زبان اذری داریم که آن رساله روحی انارجانی تبریزی میباشد به زبان اذری در اوایل دوران صفوی.

تبار نادر:ندرقلی بیک قرخلوی افشار فرزند امام قلی از ایل قرخلوی افشار در ابیورد بود. نسبت کرد تبار را ایلات قاسملو و ارشلوی افشار در ارومیه برای او ساختند تا وی را از خود نشناسند. اما نباید کتمان کرد که نادر خود با کردهای خبوشان و قوچان وصلت نموده بود.

ماننا ها مانند همه اقوام پیشا هخامنشی ما دارای هویتی ناشناخته هستند و علتش کمبود اطلاعات از ایشان است.
اطلاعاتی که ما از ماننا ها داریم از سنگ نبشته های اشوری بدست آمده است.
ما از این سنگ نبشته ها میتوانیم اطلاعاتی از زبان (از طریق نامها) و از چهره و پوشش ایشان بدست بیاوریم. به علت کمبود اطلاعات کسی درمورد تبار و نژاد ایشان سخنی نمیگوید.
از نامها استنباط میشود که ایشان یا دست کم سران ایشان ایرانی زبان بوده اند که نامهایی همچون ایرانزو داشته اند.
اما چهره های ایشان هم کاملا به ایرانیان دوران هخامنشی و حتی ایرانیان کرد و اذری امروزی شباهت دارد.

اما در مورد ادعای پانترکها
زنده یاد مینورسکی سخن زیبایی در این باره دارد.وی میگوید در هرجای تاریخ مشرق زمین که نقطه کوری داشته باشد سریعا ترکان بر آن دست خواهند گذاشت.
 
پان ترکیست ها میخواهند ارتباط مردم آذربایجان را از دیگر نقاط ایران جدا بدانند و برای ایشان هویت نوین بسازند.
اما چون خود میدانند با بریدن از هویت ایرانی چیزی برای اظهار وجود ندارند دست به جعل تاریخ میزنند و همه اقوامی را که هنوز هویتشان مشخص نیست را ترک معرفی میکنند. بنیانگذار این کار در ایران ذهتابی نامی است که مدعی تاریخ هفت هزار ساله ترکان در ایران است.
وی که در دوران دفاع مقدس تحت حمایت عمو صدامش در بغداد به فعالیت بر ضد تاریخ ایران میپرداخت و پس از پایان جنگ  با آزادی تمام در ایران به فعالیت خود ادامه داد و کتابی مضحک و سراسر جعل و دروغ نوشت.


ما هم دوستتان داریم. سربلند و پیروز باشید.

333 سوال

360 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...