بحرین

0 امتیاز
23 بازدید
سوال شده 29 خرداد 1398 در سایر توسط مهدی
متن زیر از یک کانال تلگرام انتخاب شده و دیدگاه من نیست، در وبگاه شما نوشته بود که دکتر محمد مصدق نقشی در جدایی بحرین نداشت.
اشتباه بزرگ مصدق و یک اشتباه چاپی عجیب!

در یکی از مطالب چندماه پیش از کتاب ملک‌الشعرا مطلبی درباره‌ی جدایی دوباره‌ی بحرین در سال ۱۹۲۳ آوردیم که در آن خیانت مصدق به‌عنوان وزیر امور خارجه محرز بود.

حال آن‌که در اصل کتاب بهار، تاریخ این خیانت به جای ۱۹۲۳ با یک اشتباه چاپی ۱۹۰۰ ذکر شده است، و این اشتباه دستاویزی برای مصدقی‌ها قرار گرفته تا منکر تاثیر مستقیم مصدق در جدایی #بحرین بشوند.

اما چرا ۱۹۰۰ اشتباه چاپی است؟

۱. بهار در صفحه‌ی قبل (صفحه ۳۵۱)، تاریخ رویداد را رمضان ۱۳۴۱ قمری مطابق ۲۰ اردیبهشت گفته که دقیقا ماه می ۱۹۲۳ می‌شود و نه ۱۹۰۰. یعنی همان ۱۳۰۲ که مصدق وزیر خارجه بود.

۲. این بخش از کتاب بهار به دوره‌ی چهارم مشروطیت اشاره دارد و رخداد بحرین را در ذیل حوادث مجلس چهارم آورده که مطابق با سال ۱۹۲۳ یا ۱۳۰۲ خورشیدی می‌شود.

۳. در همان صفحه که سال ۱۹۰۰ (به اشتباه) آمده، به سال ۱۳۰۲ هم اشاره شده که برابر ۱۹۲۳ می‌شود.

۴. بهار نوشته بعد از وقوع قضیه‌ی اخیر و نامه‌نگاری وزیرخارجه‌ایران با انگلیس، مجلس به فوریت به صورت خاص در این باره تشکیل جلسه داده است.

طبیعتا در سال ۱۹۰۰ هنوز مشروطیت و مجلسی وجود نداشت. مجلس اول در ۱۹۰۶ تشکیل شد.

۵. درگیری خونین در بحرین و سپس حضور نظامی انگلیس در بحرین در ۱۹۲۳ شروع شد و جستجو در این باره منابع پرحجمی را در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌دهد. ولی در ۱۹۰۰ هیچ اتفاق مهمی که نقطه عطفی در تاریخ بحرین باشد نیفتاده است.

۶. سندی انگلیسی در این‌باره هست که مکاتبات انگلیسی‌ها درباره بحرین با وزیر خارجه ایران را گزارش می‌کند. در این گزارش دقیقا به نامِ مصدق‌السلطنه به عنوان وزیر امور خارجه اشاره شده است.

در این ۷۲ سالی که از چاپ و تجدید چاپ کتاب بهار می‌گذرد. نه یک‌نفر این اشتباه چاپی را اصلاح کرده و نه پاورقی و توضیحی درباره‌ی این غلط تاریخی داده است.

چرا؟
مبادا خدای ناکرده مقام شامخ مصدق زیر سوال برود

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 29 خرداد 1398 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
 
بهترین پاسخ
* پاسخ سامان بختیار نویسنده تاریخ معاصر:

نکته اول این که اشغال و استعمار بحرین توسط بریتانیا به دوران فتحعلی شاه قاجار بر می‌گردد که ایران بر آن بود که به بحرین حمله کند و به جنگ اعراب در بحرین پایان دهد ولی در همان شب انگلیسی ها به اتهام اینکه بنادر ایران با دزدان دریایی همکاری می‌کند تمامی شناور های بندار ایران و شناور های شیخ های تبعه ی ایران را به آتش کشیدن و این به حیثیت ایران لطمه بزرگی وارد کرد. (روابط دیپلماتیک ایران با انگلستان، عثمانی، روسیه، نوشته:فریدون آدمیت)

در پیمان تهران(١٨١۴) چنین آمده بود که اگر ایران از انگليسي ها درخواست کمک کند در خلیج فارس انگلستان به ایران کمک خواهد کرد اما انگلستان از هرگونه کمک به ایران طفره رفت.(همان)

یکی از اهداف انگلستان این بود که بر جزیره قشم دست پیدا کند و در توجیه هدف خود چنین عنوان می‌کند ١- برای جلوگیری از دزدان دریایی ٢- بازرگان هاب خلیج فارس را پشتیبانی کند ولی در واقع به دنبال تقویت نفوذ انگلیسی ها در خلیج فارس بودند. (کتاب جزایر بحرین، نوشته:فریدون آدمیت)

در دسامبر ١٨٢٠ قشم توسط انگلیسی ها فتح شد(همان)
 
قرارداد ١٨٢٢ در ٣٠ اوت بین ایران و انگلیس منعقد شد که در آن حاکمیت ایران بر جزایر تصدیق شد.(همان)

انگلستان در ١٨۶٠ موقعیت خودش در امور بحرین تقویت کرد و در ١٨۶١ اعلام داشت که «بحرین را باید مستقل دانست» (همان)

ایران پس از کودتای 1299 و دوران رضا شاه تلاش کرد از حاکمیت خود را بر بحرین دوباره به دست آورد که موفق نشد.

سال ۱۳۰۲ خورشیدی انگلیس در بحرین نمایندگی دایم (فرمانده سرزمینی) راه انداخت. همان سال سرپرسی لورن سفیر بریتانیا در ایران تلاش می‌کرد تا دکتر محمد مصدق وزیر خارجهٔ وقت را متقاعد کند که ایران از ادعای خود دربارهٔ بحرین دست بردارد. مصدق در پاسخ گفته‌بود: با توجه به احساسات ملی موجود در باب این بخش باستانی از قلمرو ایران (جزایر بحرین که همیشه جزو استان فارس، شیعه مذهب و ایرانی‌اصل بوده است) هیچ دولت ایرانی‌ای نمی‌تواند بدون یک دلیل مشخص دست از ادعای حاکمیت بر بحرین شسته یا در مورد آن کوتاه بیاید.(تاریخ روابط سیاسی ایران و انگلیس،نوشته:علی اصغر زرگر، ترجمه:کاوه بیات،محصول مشترک انتشارات پروین و معین(١٣٧٢)

پیروز باشید

====================

* پاسخ اشکان دهقان (از نویسندگان مطلب «مصدق نقشی در جدایی بحرین نداشت»):

علاوه بر توضیحات آقای بختیار چند نکته هم بنده اضافه میکنم

واقعیت این است که اشتباه چاپی نیست بلکه مصدق ستیزان متن را تحریف باز تحریف کرده‌اند. کاملا مشخص است که ملک الشعرای بهار دو رویداد را نقل می کند.

۱- همانطور که در متن مربوط به این موضوع در پایگاه خردگان توضیح داده‌ایم، ملک الشعرای بهار ابتدا واقعه ای مهم مربوط به ۱۹۲۳ میلادی مصادف با اردیبهشت ۱۳۰۲ خورشیدی را نقل می کند که البته در آن زمان هم مصدق وزیر امور خارجه نبوده است و سپس بر می گردد به قبل تر و قضیه مربوط به سال ۱۹۰۰ میلادی را نقل می کند

۲- نامه نوشتن وزیر امور خارجه مربوط به سال ۱۹۰۰ است که گویا نصرالله مشیرالدوله در آن زمان وزیر خارجه بوده است.

۳- تشکیل مجلس شورای ملی مربوط به سال ۱۹۳۲ میلادی است و نه ۱۹۰۰!! مصدق ستیزان باز هم متن بهار را تحریف کردند. ملک الشعرای بهار پس از نقل واقعه سال ۱۹۰۰ میلادی دوباره باز می گردد به قضیه ۱۹۳۲ و می نویسد:

 «بعد از وقوع قضیه اخیر جلسه سری در مجلس شورای ملی خاصه واقعه بحرین تشکیل گردید»

در اینجا واژه ((اخیر)) آمده که منظور واقعه سال ۱۹۳۲ است چرا که اخیر به معنای واقعه زودتر است که طبیعتا ۱۹۳۲ نسبت به ۱۹۰۰ به زمان نوشتن این متن توسط بهار نزدیک تر بوده است. چنانچه اشتباه چاپی بود در اینجا نویسنده از واژه اخیر استفاده نمی کرد. پس مشخص می شود اشتباه چاپی نیست.

۴- واقعه مربوط به سال ۱۹۲۳ میلادی که بهار از آن یاد می کند مصادف با اردیبهشت ۱۳۰۲ خورشیدی می‌باشد. دکتر مصدق از اواخر خرداد ماه ۱۳۰۲ خورشیدی وزیر خارجه شد بنابراین در این رویداد هم اصلا دکتر مصدق وزیر خارجه نبوده است که بخواهد نامه ای داده باشد. پیش از مصدق، محمدعلی ذکاءالملک (فروغی) عهده دار این سمت بوده است. اینکه در ماه های بعدی انگلیسی ها با وزیر امور خارجه مکاتبه کرده باشند چیز دیگری است که همانطور که آقای بختیار توضیح دادند، مصدق مخالفت آشکار خود را به انگلیسی ها اعلام کرد.

۵- تردیدی نیست که محمدرضا شاه پهلوی مهم ترین نقش را در جدایی بحرین از ایران داشت و این تلاش های مصدق ستیزان چیزی به جز فرافکنی نیست همانطور که واقعه کودتای ۲۸ مرداد هم می خواهند با فرافکنی نقش امریکایی ها و انگلیسی ها در وقوع کودتا را نادیده بگیرند آن هم در حالی که اسناد محرمانه فراوانی فاش شده که ایالات متحده به نقش خود اعتراف کرده است

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...