علت حمله اسکندر مقدونی به ایران چه بود؟

0 امتیاز
23 بازدید
سوال شده 29 خرداد 1398 در سایر توسط بردیا خادمی
درود بر شما
آیا اسکندر مقدونی برای انتقام حمله ایران و رم به فرمان خشایارشا شاه بزرگ به ایران حمله کرد؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 29 خرداد 1398 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
با سلام.
احتمالا منظور شما از رم یونان است چون در زمان هخامنشیان رمی وجود نداشت.
مورخین یونانی خواسته اند تا حمله اسکندر را جواب حمله خشایارشا به یونان و آتش افروزی در تخت جمشید را جوابی برای آتش سوزی آتن جلوه دهند اما امروزه پژوهشگران نظر دیگری دارند.
باید دانست اسکندر مقدونی بود و از دیرباز میان مقدونیان، اسپارت ها ، و آتنی ها در یونان جنگ و رقابت حاکم بوده. فلیپ پدر اسکندر توانست به زور دیگر بخش های یونان را تحت فرمان مقدونیه در آورد.
باید دانست نه اسکندر و نه پدرش دلسوز یونان و آتن نبوده اند و پیش از مردم ایران بیشترین کشتار ها را علیه مردم خود یونان مرتکب شدند . دکتر شاپور شهبازی در اینباره مینویسد:

«به گفته ژوستن مورخ رومی معاصر قیصر آگوست وقتی یونانیان در جنگ خایرونیا (۳۳۸ق.م) از او و پدرش شکست خودند دوره حکومت افتخارآمیز و آزادی کهن خود را سر آمده یافتند. بسیاری از آنان به خصوص مردم ثیب که جرئت یافتند با او درآویزند سرانجام به بردگی و نابودی در آمدند. هیچ متنی نشان نمی‌دهد که اسکندر آرزو داشته انتقام سوختن آتن به دست ایرانیان را بگیرد و جای این پرسش باقی است که آیا می‌توان آن مرد که با تعدادی از بزرگ ترین شهرهای یونان آن اندازه وحشیانه و تحقیرآمیز رفتار کرده بود خواهان انتشار یونانی گری و رهبری این جریان دانست؟»  (شهبازی، ۱۳۸۹: ص ۲۰۱)

علت حمله اسکندر به ایران را تنها میتوان در جاهطلبی وی برای تاسیس یک امپراطوری همتراز هخامنشیان دانست، به گونه ای که وی بعد از سقوط هخامنشیان برای فرمانروایی بر امپراطوری اش  به تقلید از ایرانیان روی آورد که باعث شد بسیاری از همراهان و فرماندهان یونانی از وی ناخشنود شوند.

شهبازی، علیرضا شاپور (۱۳۸۹). راهنمای مستند تخت جمشید. تهران: بنیاد پژوهشی پارسه-پاسارگاد.

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...