چرا اثری از هخامنشیان در ادبیات فارسی نیست؟

0 امتیاز
40 بازدید
سوال شده 6 اردیبهشت 1398 در هخامنشیان توسط یاشارخان
یکی از حربه های ایرانستیزان برای تحقیر تاریخ ایران مطرح کردن بحث ((نبودن اثری از کوروش یا به طور کلی هخامنشیان در ادبیات فارسی به خصوص شاهنامه)) هست. صرف نظر از این موضوع که خود شما هم بارها بهش پرداختید , در کتب مختلف از کوروش یاد شده و نظریاتی نیز مبنی بر یکسان انگاشتن کیخسرو با کوروش ارائه شده. که البته این نظریه ها محل شک و تردید هست اما یک پاسخ خیلی خوب به این موضوع , مقایسه وضعیت هخامنشیان با سایر تمدنهای باستانی آسیای غربی (خاورمیانه) در ادبیات فارسی است.
افرادی که به گمان خویش یک دستاویز خوب برای تحقیر تاریخ ایران یافته اند فراموش می کنند که در ادبیات فارسی نه تنها از هخامنشیان بلکه از تمدنهای هم عصر آن چون ماد و ایلام و بابل و آشور و سومر و ... هم یاد نشده است. خوب این هم یک امر بدیهی است که در جهان باستان که نگارش تاریخ دقیق نبوده و تاریخ به صورت افسانه ها و داستان ها سینه به سینه و نسل به نسل منتقل می شده , هخامنشیان نیز همچون مادها , ماننا , اورارتو ,‌ایلام و ده ها تمدن باستانی دیگر آسیای غربی (و به طور کلی جهان باستان) به فراموشی گذارده شوند. در ثانی مگر از سلسله های پسا هخامنشی نیز اثر خاصی در ادبیات فارسی دیده می شود؟ همین اسکندر در ادبیات ما یک شخصیت شبه پیامبری می یابد که از اساس با اسکندر تاریخی یا همان الکساندر مقدونی فرق دارد. متأسفانه برخی از ملیگرایان تندرو یا بهتر بگویم شوونیست ما نیز همچون ایرانستیزان این دیدگاه را دارند که هرچه در تاریخ سنتی ما نیامده نتیجه جعل غربیها و پهلوی هست و به همین ترتیب است که با استدلالاتی سست اسکندر را کلهم انکار می کنند و با این استدلالات بی ارزش عملا تاریخ ایران باستان را هم انکار می کنند.
اساسا چه اشکالی دارد ما بخشی از تاریخمان را از غربیها فراگرفته باشیم؟ مگر نه این که این راولینسون بود که برای اولین بار در سال ۱۸۳۵ خط میخی را رمزگشایی کرد و به این ترتیب گنجینه درخشان تمدن هخامنشی و سایر تمدنهای بین النهرین باستان به روی ما گشوده شد. این چه عیبی دارد؟ مگر نه این که در حال حاضر ده ها تمدن داریم که حتی نامشان را نمی دانم. از همین شهرسوخته و جیرفت در ایران بگیرید تا تمدن دره سند که عملا نیای تمدن هندی محسوب می شود اما به علت عدم رمزگشایی شدن خط آن ناشناخته و مهجور مانده تا تمدن مینوسی در جزیره کرت یونان.
همانطور که قبلتر گفتم تاریخ در جهان باستان به صورت اسطوره نقل میشده و طبیعی است که هخامنشیان با درآمیخته شدن در اساطیر اوستایی تبدیل به کیانیان بشوند یا این که اساسا خود شخصیت زرتشت یا کوروش آمیخته به افسانه ها باشد و ابهامات فراوانی درباره آنها باشد همانگونه که درباره سایر شخصیتهای باستانی چون موسی و سلیمان و هومر و فیثاغورس و اسکندر و ... وجود دارد. آیا می شود به خاطر ابهامات فراوانی که در تاریخ ایران باستان هست آن را یکسره نفی کنیم؟ مگر نه این که تمدنهای باستانی خصوصا تمدنهای شرقی مثل هند باستان بسیار گنگ و مبهم هستند و بخش مهمی از تاریخشان عملا اسطوره است. در ثانی پژوهشگران بسیاری هستند که در پشت پرده اساطیر یونانی (مثلا نبرد تروا) , یهودی (مثلا موسی) , ایرانی و هندی به دنبال ریشه های تاریخی آن هستند.
بنابراین این پرسش که "اثری از هخامنشیان در ادب فارسی نیست" یک سوال بیهوده و بی معناست. در جهان باستانی که کتابت درست و حسابی نبوده و بسیاری چیزها به صورت اسطوره نقل میشده طبیعی است که یک سلسله یا قوم یا تمدن از یاد بروند همانگونه که تمدنهای ماد و شهرسوخته و دره سند و هیتی و اورارتو از یادها رفته اند!

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 6 اردیبهشت 1398 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
سپاس از توضیحات شما

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...