معماران و استادکاران تخت جمشید

0 امتیاز
32 بازدید
سوال شده 9 فروردین 1398 در ایران باستان توسط مهران
درود بر شما آیا معماران و استادکاران پارسه تخت جمشید و کسانی که تخت جمشید را ساختند از لیدی، یونانی و بابلی بودند؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 9 فروردین 1398 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
ویرایش شده 10 فروردین 1398 توسط kurosh-shahraki
 
بهترین پاسخ
درود بر شما

تردیدی نیست که هخامنشیان از هنر و دانش دیگر ملل بهره بردند همانطور که داریوش بزرگ در کتیبه اش گفته است.

اما اینکه همه کارها را آنها کرده باشند نوعی بد بینی است. در واقع در هیچ یک از هنرها  و معماری این اقوام، بنایی مانند پارسه با این شمایل و ساختار وجود ندارد و نوآوری های فراوانی در پارسه دیده می‌شود. آشکار است که کسانی تفکر کردند که چگونه این هنر ها و سبک ها را در کنار هم قرار دهند.

نگاه کنید به: شکوه پارسه: http://kheradgan.ir/?p=10234

نوشتار ویژه ای در پاسخ به این پرسش در تارنمای خردگان به چاپ رسید، لطفا این مقاله را مطالعه کنید:  http://kheradgan.ir/?p=19727

این یک بحث درباره هنر و نقش برجسته هاست و جدای از موارد دیگر مانند سامانه دفع سیلاب می‌باشد.

اخیرا در پی حادثه سیل شیراز وقتی سامانه دفع سیلاب پارسه، قدرت خود را نشان داد و مردم هم بسیار از این موضوع استقبال کردند، عده‌ای مانند همیشه تحمل پذیرش شکوه باستانی ایران را نداشتند و شروع به یاوه سرایی کردند.

پرسش آنجاست که اگر این سامانه را مثلا میانرودانی ها ساخته بودند، آيا چنین سامانه ای در بناهای میان رودان با این ساختار وجود دارد؟!! اگر وجود دارد چرا از معرفی آن ناتوان هستند!!! آقایان تفاوت تقش برجسته را با این موارد درک نکردند و همینطور بدون هیچ سندی فقط ادعا می‌کنند.

همچنین بر فرض که هخامنشیان این دانش را از بیگانگان گرفته باشند (تاکید می کنم چیزی اثبات نشده) مگر این بد است که از دانش و توانایی دیگر ملل بهره بردند. آيا باید مانند اقوام بیابانگرد میزدند و همه چیز را نابود می کردند تا آقایان راضی باشند؟!

لازم به ذکر است که از الواح یافت شده در پارسه می‌فهمیم که هخامنشیان به کارمندان رسیدگی می‌کردند و کارمندان از حقوق و مزایای خوبی برخوردار بودند.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...