حربه های ایرانستیزان درباره ی مهاجرت آریایی ها و ماندانا مادر کوروش بزرگ

0 امتیاز
49 بازدید
سوال شده 4 فروردین 1398 در سایر توسط بردیا خادمی
درود بر مدیر و سرپرست پایگاه خردگان جناب کوروش شهرکی و نویسندگان بزرگوار جناب اشکان دهقان و جناب مجید خالقیان آیا همچین موضوعی درباره مهاجرت آریایی و ماندانا مادر کوروش بزرگ درست است؟  که ایرانستیزان اینگونه از هرودوت نقل می کنند
آريايي‌ها حدود پنج هزار سال در جنوب روسیه، زندگي مي‌كردند و به علت سرد شدن هوا و طولاني بودن تاريكي شب مجبور شدند به مناطق گرم‌تر مهاجرت كنند. حدود سه هزار سال پيش، دسته‌اي از آنان به اروپا، دسته‌اي به هندوستان و دسته‌اي به فلات ايران مهاجرت كرد. دسته اخير از طريق خوارزم و قفقاز به سرزميني وارد شدند كه ابتدا ايريانا، سپس آريانا و اِران و سرانجام ايران نام گرفت. وقتي آريايي‌ها به فلات ايران وارد شدند، به سه دسته تقسيم شدند. پارس‌ها در جنوب ايران و استان كنوني فارس و بخشي از ايلام ساكن شدند؛ هخامنشي‌ها و ساسانيان از اين گروه بودند. مادها در غرب ايران به ويژه دامنه‌هاي الوند مستقر شدن و بعدها امپراتوري ماد را به وجود آوردند. پارت‌ها نيز به خراسان بزرگ وارد شدند؛ اشكانيان از اين گروه بودند. بخشي از پارت‌ها به نام سكاها بين درياي خزر و درياچه آرال ساكن شدند..کوروش از ماد ها بود.....
در مورد ماندانا او را شاهزاده لیدیایی میدانند...
ماندانا چگونه الگویی برای زنان ایرانی است در حالیکه حتی یک بیت شعر در مدح و ثنای او، از هیچ فرهیخته‌‌‌ی ایرانی وجود ندارد. در میان آثار ادیبان و اندیشمندان و مورخین و حُکَمای ایرانی در طول تاریخ، حتی یک جمله در تمجید و ستایش ماندانا نمی‌بینیم.
در منابع تاریخی می‌بینیم که آستیاگ (پدر ماندانا) شبی در خواب دید که از ماندانا آن چنانی ادراری جاری شد که همه آسیا را فرا گرفته. پس آستیاگ از خوابگزارانِ آریایی تعبیر خوابش را پرسید. آنان هم پاسخ دادند که از این دختر پسری (یعنی کورش) زاده خواهد شد که سراسر آسیا را (...) پس آستیاگ با ناراحتی، ماندانا را به عقد ازدواج کمبوجیه (پدر کورش) درآورد.در حقیقت آستیاگ دختر خود را از خانه بیرون انداخت. مدتی بعد هم ماندانا، کورش را به دنیا آورد. حال این ماندانا چگونه الگویی است که (طبق تواریخ مشهور) پدرش چشم دیدن او را نداشت ..این چگونه الگویی است که (به تعبیر خوابگُزاران آریایی) با ادرار کردنش همه آسیا را به تصرف میگیرد..
 باز هم باید گفت که ماندانا هیچ کار خاصی و هیچ خدمت روشنی به ایران و ایرانی نکرد. او حتی کمترین نقشی در بزرگ کردن کورش هخامنشی هم نداشت! چون پس از تولد کورش، آستیاگ دستور داد تا کورش (که نوزاد بود) را بکشند. اما کسی که مسئول انجام این کار شد، از سر دلسوزی، کورش را به یک گاوچران به نام (میتراداتس) سپرد و کورش توسط این گاوچران و همسرش (که سپاکو نام داشت) بزرگ شد....
.منابع
هرودوت

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 4 فروردین 1398 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
 
بهترین پاسخ
درود بر شما دوست گرامی و بزرگوار

ابتدا باید توجه داشته باشیم که هرودوت از مهاجرت آریایی‌ها چیزی نگفته است. هیچ کدام از مورخان باستان هم از چنین مهاجرتی یاد نکردند. فرضیه مهاجرت آریایی‌ها فرضیه نسبتا جدیدی است که پژوهشگران غربی پس از بررسی متون اسطوره‌ای و دینی و همچنین انجام کارهای باستان شناسی مطرح کردند که به هیچ وجه فرضیه‌ای قوی نیست چرا که شدیدا با ذهنیت پژوهشگران آمیخته شده متکی به اسناد و منابع تاریخی نیست.

پیشنهاد میکنم این مطلب را بخوانید توضیحاتی ارایه شده است: http://7poa.com/post/101.htm

همچنین نگاه کنید به: http://kheradgan.ir/ask/index.php?qa=279


اما درباره داستان کودکی کوروش که در هرودوت آمده، باید توجه داشت که این داستان بیشتر شبیه به افسانه است. همانطور که بارها گفته ایم، هرودوت سرشار از افسانه‌های غیر قابل قبول می‌باشد. این افسانه در منابع اشتراک ندارد و اصلا قابل اعتنا نیستند.

نگاه کنید به: افسانه ها و تناقضات تاریخ هرودوت:‌ http://kheradgan.ir/?p=11933

درباره ماندانا ابتدا باید عرض کنم که بنده با الگو سازی از اشخاص تاریخی مخالفم چرا که اشخاص تاریخی را باید در ظرف زمانی و مکانی مورد توجه قرار داد. اگر قرار باشد کارهای گذشتگان را صرفا تکرار کنیم و اشخاص را الگو قرار دهیم کمتر از خِرَد خود بهره می‌بریم. ما باید با خردمندی به تاریخ نگاه کنیم نه آنکه دنبال الگو باشیم.

با این حال درباره ماندنا هرچند منابع کمترصحبت کردند اما نباید نوشته‌های گزنفون را فراموش کنیم که کوروش بزرگ را تربیت کرده است و ماندانا در کوروپدیا بسیار پر رنگ تر است. نوشته‌های گزنفون درباره کودکی کوروش بزرگ به نظر معقول تر می رسد و خبری از افسانه های غیر قابل باور نظیر آنچه هرودوت می گوید،‌ نیست. یکی از دلایلی که می گوییم گزنفون کارنامه بهتری نسبت به هرودوت و کتزیاس دارد همین موضوع است.

نگاه کنید به: گزنفون کارنامه بهتری نسبت به هرودوت و کتزیاس دارد: http://kheradgan.ir/?p=19560

اما هرودوت هم نمی‌نویسد که کلا کوروش در کنار ماندانا نبوده است بلکه می نویسد از دوران نوجوانی کوروش،‌ هویت واقعی او آشکار شد و به نزد مادر بازگشت.

طبیعتا کوروش آن منش نیک را از یک تربیت درست و صحیح آموخته و نقش ماندانا به عنوان مادر او غیر قابل کتمان است.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...