آیا عرب ها زودتر از هخامنشیان به خط دست یافتند ؟

0 امتیاز
29 بازدید
سوال شده 6 اردیبهشت 1398 در هخامنشیان توسط فاروق
درود بر شما. آیا درست هست که هخامنشیان تا قبل از داریوش خط نداشتند و داریوش برای اولین بار خط ایرانی پارسی را دستور داد بسازند؟ و آیا درست است که عربها در جنوب عربستان 200 سال زودتر از پارس ها به خط دست پیدا کردند؟ چون سندی پیدا شده مربوط به سبأ که عرب بودند در جنوب عربستان و آنها زودتر از آریایی ها به خط دست پیدا کردند. ان سند مثل اینکه در موزه لوور فرانسه قرار دارد. این سند چقدر معتبر است و اصلا واقعیت دارد؟ با سپاس از شما به خاطر روشنگری هایتان

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 6 اردیبهشت 1398 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
با سلام و درود

باید دانست که ایرانیان مخترع خط نبودند ، اختراع خط متعلق به سومریان با بیش از 6000 سال قدمت میباشد. در منطقه ایران باستان تمدن شکوهمند ایلام اولین کسانی بودند که دارای خط شدند. داریوش تصمیم گرفت برای زبان پارسی باستان که گویش ایرانیان ماد و هخامنشی بود خط نوشتاری تهیه و تنظیم کند از این رو از دبیران بابلی و ایلامی دعوت شد تا خطی برای کتابت زبان پارسی باستان تهیه کنند.

نتیجه آن تهیه خط پارسی باستان است که عمده کاربرد آن نوشتن کتیبه های مخصوص شاهنشاهی بود و در محاسبات دیوانی استفاده نمیشد ، از این رو بعد از فروپاشی هخامنشیان نیز با کشتار کاتبان دانای این خط توسط اسکندر خط پارسی باستان به کلی به فراموشی سپرده شد.

اما کتیبه های مربوط به حکومت یمن باستان «سبا» به قرن 9 پیش از میلاد باز میگردد این زمان بیش از 3 قرن قبل تر از پیدایش هخامنشیان (550 پ.م) است ، و به آن «المُسنَد» گفته میشد.

با سپاس

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...