آیا کیخسرو کوروش است؟

0 امتیاز
33 بازدید
سوال شده 2 اسفند 1397 در کوروش بزرگ توسط اردشیر
درود بر شما این نوشته را از پیج اینستاگرامی یک ایرانستیز باستان ستیز کپی کردم با زهم لطف کنید سند و مدرک معتبر راجب کوروش بزرگ و هخامنشیان در شاهنامه معرفی کنید سپاسگزارم متن زیر را بخوانید و پیگیری کنید
کوروش پرستان در شاهنامه کیخسرو رو همان کوروش میدانند ..فردوسی آورده است که کیخسرو شیفته اسپنوی (دختر افراسیاب و همسر تژاو تورانی) می‌شود که زنی ماه‌روی و سمن‌پیکر و مشک‌بوی است. او چند جام زرین و پر از طلا و نقره را جایزه کسی می‌داند که تژاو را بکشد و زنش را برباید. در حمله‌ای که به فرمان کیخسرو در می‌گیرد و پس از آنکه سپاهیان کیخسرو «همه مرز و بوم‌ آتش اندر زدند»، اسپنوی و تژاو سوار بر یک اسب و با چشمانی گریان از مهلکه می‌گریزند. اما در نهایت، بیژن اسپنوی را گرفتار می‌کند و برای کیخسرو می‌برد و گیو نیز تژاو را می‌کشد.چنانکه پیش از این دیدیم، تصرف زنان و زنان شوهردار (که گاه همراه با کشتن شوهران آنان بوده) در زمان هخامنشیان و ساسانیان و از جمله توسط کورش و بهرام‌گور گزارش شده است.کوروش پس از غلبه بر ماد، اسپیتاماس را کشت و زن او را که آمیتیس نام داشت تصرف کرد.آمیتیس دختر آستیاگ و خواهر ماندانا و خاله کوروش بود..
چقدر شبیه هم بودند
منابع
رستگار فسایی، منصور، فرهنگ نام‌های شاهنامه، جلد اول، چاپ دوم، ، صفحه هفتاد تا هفتادویک و دویست هشتاد ونه تا دویست نود یک
شاهنامه فردوسی.
تاریخ کتزیاس خلاصه فوتیوس
غیاث آبادی
براساس دکتر نیکولای دمشقی
تاریخ نویس پیر برایان
کتاب از کوروش تا اسکندر

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 2 اسفند 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
 
بهترین پاسخ
درود بر شما

پیش از هر چیز به نظرم باید این تناقض‌گویی ایران‌ستیزان را به فال نیک گرفت. تا پیش از این تمام تلاش آنها این بود که اثبات کنند که نام کوروش در شاهنامه نیامده است و کوروش کلا جعلی است!!! برای این کار هزینه‌های بسیار زیادی هم کردند. حالا که فهمیدند نمی‌توانند از نظر علمی با پژوهش‌های ارزنده ابوریحان بیرونی  و دکتر خالقی مطلق مقابله کنند، شروع به تحریف از نوع دیگری کردند که البته توضیح می‌دهیم که باز هم شاهد دروغ پراکنی و تحریف منابع توسط آنها هستیم. اگر دقت بفرمایید در بخش فهرست منابع، به هیچ وجه اطلاعات کامل نیست تا مخاطب نتواند خودش را منابع مراجعه کند و فقط یک شبهه در ذهن مخاطب ایجاد شود.

کوروش ستیزان چیزی وارونه از آنچه در شاهنامه آمده است ارایه می دهند به طوری که گویی کیخسرو برای تصرف اسپنوی به توران لشگر کشیدند و دستور قتل تژاو را داده است. در صورتی که اتفاقا در اینجا بحث احترام به بانوان و اسیران است و کیخسرو دستور می دهد که با زنان دشمن برخورد بدی نداشته باشید.
اگر داستان‌های شاهنامه را از ابتدا بخوانیم متوجه می‌شویم که افراسیاب چقدر به مردم بی گناه ستم کرد و کارهای بسیار بدی انجام داد. یکی از دستیاران اصلی افراسیاب هم تژاو بود. مردم مناطقی که زیر فرمان افراسیاب بودند از کشته شدن او و آمدن کیخسرو استقبال کردند به طوری که در جایی از شاهنامه آمده است:
ز بيداد و از رنج افراسياب
كسى را نبد جاى آرام و خواب

چو كیخسرو آمد برستيم از اوى
جهانى بر آسود از گفت و گوى

(فردوسی، ۱۳۸۶: جلد ۷/ صص ۲۷۶-۲۷۷)

کیخسرو نمی توانسته این انسان های شرور و ستم کار را آزاد بگذارد. اگر هم جایزه ای گذاشته شده برای کشتن تراژو است نه دزدیدن همسرش یا چنین مواردی. حتی ایرانستیزان افسانه سرایی کردند که کیخسرو شیفته اسپنوی شد.

اما اگر افراسیاب و تراژو  آدم های شروری بودند نباید با همسر آنها بد برخورد می شد و کیخسرو دستور داد تا برخورد مناسبی با اسپنوی داشته باشند. همانطور که صراحتا در شاهنامه اینچنین آمده است:
نباید زدن چون بیابدش تیغ
که از تیغ باشد چنان رخ دریغ
(همان، جلد ۳/ ص ۱۴)


اما دروغ دیگر کوروش ستیزان تصرف کردن آمیتیس است. البته در بندی که شما آوردید هیچ سند و مدرکی وجود ندارد و این از شگرد ایرانستیزان است که سند و مدرک را در متن نمی گویند و در انتها نام چند کتاب و نویسنده (از جمله غیاث آبادی!!) را فهرست می کنند و می گویند ما با سند حرف زدیم.

واقعیت آن است که نام آمیتیس به عنوان همسر کوروش فقط در کتزیاس آمده است و کتزیاس درباره کوروش و آمیتیس می نویسد: «کوروش(دختر) آستیاگ، آمی‌تیس را نخست با احترامی شایسته یک مادر پذیرا شد، سپس (او) به همسری کوروش برگزیده شد» (کتزیاس، کتاب ۲، بند ۵).
می بینید که باز هم احترام به بانوان مطرح شده است اما کوروش ستیزان موضوع را وارونه جلوه می دهند.

اما نکته آنجاست که به نظر این گفته های کتزیاس از نظر تاریخی درست نیستند. علاوه بر اینکه با دیگر منابع یونانی مانند هرودوت و گزنفون هیچ اشتراکی ندارد و حتی تناقض دارد، با کتیبه ها و اسناد بابلی هم همخوانی ندارد.
کتزیاس می نویسد آستیاگ در اکباتان از مقابله با کوروش گریخت و با یاری دخترش و دامادش یعنی اسپی‌تاماس در پناهگاهی در زیر سقف قصر مخفی شد!!! بعد ها آستیاگ دستگیر شد و داماد او به دلیل آنکه از مخفی گاه آستیاگ اظهار بی اطلاعی کرده بود به قتل رسید!!! (ن.ک: کتزیاس، کتاب ۲، بندهای ۲ تا ۶).

اما وقتی به کتیبه‌ها و اسناد معتبر نگاه می‌کنیم کاملا مشخص می‌شود که کتزیاس داستان‌سرایی و افسانه‌سازی کرده است. در رویدادنامه نبونئید یعنی یک سند باستانی و همزمان با کوروش آمده است که سپاهیان ماد در همان ابتدا آستیاگ را تحویل کوروش دادند (رویدادنامه نبونئید، ستون ۲، بندهای ۱ و ۲). پس دیگر قتل کسی برای پنهان کردن مخفیگاه آستیاگ معنی پیدا نمی‌کند!!!

موضوع دیگر آن است که آمیتیس اصلا خاله کوروش نبوده است و این هم از تحریف های آشکار کوروش ستیزان است. کتزیاس در بند‌های قبل اظهار می‌دارد که کوروش هیچ نسبت خانوادگی با آستیاگ نداشته است (همان، کتاب ۲، بند ۱). در هیچ منبع دیگری هم خبری از آمیتیس به عنوان دختر آئتیاگ نیست.
نگاه کنید به: ازدواج کوروش بزرگ با محارم، کاملا نادرست است:‌ http://kheradgan.ir/?p=8453

در واقع کتزیاس هیچ گاه در میان پژوهشگران معتبر تلقی نمی‌شده است. از دوران باستان تا کنون افراد زیادی به افسانه سرایی او اشاره کردند.

نگاه کنید به: افسانه‌های کتزیاسی: http://kheradgan.ir/?p=11935

موضوع دیگر که باید به آن توجه کنیم مبحث «کوروش و کیخسرو» است. ما بارها گفته ایم که این موضوع از منظر اسطوره ای مورد توجه قرار می گیرد نه آنکه کیخسرو دقیقا همان کوروش است و هر چه در شاهنامه درباره کیخسرو آمده است را باید مرتبط با کوروش بدانیم و بگوییم کوروش همان کار را کرده است. تاکید ما بر آمیختگی روایات داستانی و تاریخی در شاهنامه است.

نگاه کنید به: http://kheradgan.ir/?p=12792

نه به آن زمان که کوروش‌ستیزان اساسا وجود کوروش را رد می‌کردند و می‌گفتند چون در شاهنامه نام کوروش نیست پس کلا کوروش وجود ندارد!! نه به الان که می‌خواهند از داستان‌های کیخسرو در شاهنامه درباره کوروش بزرگ نتیجه گیری کنند.

منابع:
فردوسی، ابوالقاسم (۱۳۸۶). شاهنامه. تصحیح جلال خالقی مطلق. تهران: مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی.
کتزیاس (١٣٨٠). خلاصه تاریخ کتزیاس از کوروش تا اردشیر (معروف به خلاصه فوتیوس). ترجمه کامیاب خلیلی. تهران: کارنگ.

336 سوال

363 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...