کوروش و هخامنشیان

0 امتیاز
32 بازدید
سوال شده 12 دی 1397 در کوروش بزرگ توسط بی نام
درود و خسته نباشید ببخشید دو سوال داشتم
 
سواله اولم :

آیا درست است که در تاریخ گزنفون گفته شده که ایرانیان به دبستان میرفتن ؟ میشه آدرس دقیقش و بگید؟


سواله دومم :

آیا درسته که کوروش شاه گفته : تمام مردم من باید در ساخت اورشلیم به یهودیان کمک کنن و آنچه که از نقره و طلا لازم دارن برایشان فراهم کنند
منبع : ابوکلام آزاد ، انتشارات کوروش ص ۲۱۹

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 12 دی 1397 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
درود بر شما

* پاسخ به پرسش 1:

بله گزنفون از یک سامانه تربیتی برای پارسیان یاد می کند و آن را جایگاه آزادی می نامد.

گزنفون اینچنین نوشته است: «نوباوگان به دبستان می روند و به روزگار کودکی دادگری می آموزند و راستی. و اگر پرسیده شود از ایشان، گویند که نوآموزان داد و راستی اند»
 
منبع: گزنفون (١٣٨٩). زندگی کوروش (تربیت کوروش) [مشهور به کوروش نامه]. ترجمه ابوالحسن تهامی. تهران: نگاه. ص 23. دفتر 1، بخش 1، بند 6


* پاسخ به پرسش 2:

این مطلب در کتب مقدس یهودیان آمده است. در واقع گفته می شود که کوروش گنج هایی که نبوکدنصر (پادشاه بابلی) از اورشلیم به غنیمت گرفته بود را دوباره به اورشلیم بازگرداند.

در کتاب عزرا اینچنین آمده است:

«کورش پادشاه فارس چنین میفرماید یَهُوه خدای آسمانها جمیع ممالک زمین را به من داده و مرا امر فرموده است که خانه وی در اورشلیم که در یهودا است بنا نمایم. پس کیست از شما از تمامی قوم او که خدایش با وی باشد او به اورشلیم که در یهودا است برود و خانه یهوه را که خدای اسرائیل و خدای حقیقی است در اورشلیم بنا نماید. و هر که باقی مانده باشد در هر مکانی از مکانهایی که در آنها غریب می باشد اهل آن مکان او را به نقره و طلا و اموال و چهارپایان علاوه بر هدایای تبرعی به جهت خانه خدا که در اورشلیم است اعانت نمایند. پس روسای آبای یهودا و بنیامین و کاهنان ولایان با همه کسانیکه خدا روح ایشان را برانگیزانیده بود برخاسته روانه شدند تا خانه خداوند را که در اورشلیم است بنا نمایند. و جمیع همسایگان ایشان ایشان را به آلات مقره و طلا و اموال و چهارپایان و تحفه ها علاوه بر همه هدایای تبرعی اعانت کردند. و کورش پادشاه ظروف خانه خداوند را که نبوکدنصر آنها را از اورشلیم آورده و در خانه خدایان خود گذاشته بود بیرون آورد».

منبع: کتاب عزرا، باب اول، آیات 2 تا 9

در دوران هخامنشیان سیاست مدارای دینی و رسیدگی به پرستشگاه ها مورد توجه بوده است. بر اساس استوانه کوروش و همچنین رویدادنامه نوبنئید، کوروش بزرگ پرستشگاه های بابل را هم آباد کرده است و اموالی که نبونئید از پرستشگاه ها دزدیده بود دوباره به جای نخستین برگرداند. هخامنشیان رفتار مطلوبی با اتباع خود داشتند.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...