علت شکست خوردن حکومت ساسانی و ایران از سپاه اعراب

0 امتیاز
52 بازدید
سوال شده 14 دی 1397 در ساسانیان توسط بی نام
درود بر شما
آیا موبدان زرتشتی باعث سقوط ساسانیان شده بودند دلیل اصلی ماجرا چیست ؟
واقعا چرا ایرنیان در مقابل کمترین تجهیزات سپاه اعراب نتوانستند پیروز شوند؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 18 دی 1397 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
 
بهترین پاسخ
با سلامو درود

در مورد دلایل سقوط ساسانیان محققین بزرگی تاکنون پژوهش کرده و هر یک ابعادی جدید و متفاوت را مطرح کرده اند. که مطالعه جوانب مختلف سقوط امپراتوری ساسانی بسیار ارزنده است ، اما نکته ای که در اغلب پژوهش ها مشترکا دیده میشود نابه سامانی سیاسی در دربار بود.

تغییر مداوم پادشاهان و همچنین کشتار خاندان های وارث تاج و تخت همگی در تهی شدن عرصه مدیریت کشور از درایت و سیاست خبر میدهند. پیش از این اعراب حمله هایی را به خاک ایران داشته اند اما به دلیل استحکام ساختار سیاسی ساسانی در آن زمان با آن ها مقابله شد. در واقع میتوان گفت در آن زمان خاص اگر به جای اعراب رومیان یا خاقان های شرقی به ایران یورش میبردند هم خطر سقوط بسیار جدی بود و نمیتوان از یزدگرد 16 ساله که به تازگی به پادشاهی رسیده انتظار مدیریت مقتدرانه امپراطوری ساسانی را داشت.

در مورد تجهیزات و نفرات دو سپاه ایران و اعراب از آنجایی که بیشتر راویان دو جنگ مهم «نهاوند» و «قادسیه» از مسلمانان و در عصر حکمرانی امویه نوشته شده اند باید کمی محتاط بود چراکه امکان بزرگ نمایی سپاه ایران و کوچک نمایی سپاه اعراب وجود دارد، معمولا این کار برای خلق حماسه در تاریخ نگاری انجام میشود که نمونه مشهور آن روایت 3 تا 5 میلیونی هرودوت از ارتش خشایارشا است!

موبدان زرتشتی البته نقششان در جنگ با اعراب کم است اما در بازه های زمانی دیگر با اقدامات رادیکال مذهبی و سلب آزادی ادیان در بعضی مواقع هم به مردم و هم به حاکمیت ضرر زده اند.

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...