هخامنشیان چگونه با سران فتنه برخورد می‌کردند؟

0 امتیاز
47 بازدید
سوال شده 14 دی 1397 در هخامنشیان توسط Mr.N
با درود و سلام به همه دوستان زحمت کش خردگان
چندی پیش کلیپی رو مشاهده کردم با این عنوان
رفتار هخامنشیان با سران فتنه گر و  اختشاش گر
که ذکر می‌کردند داریوش هخامنشی شورشیان تحت فرمان فرورتیش را قتل عام کردند و فرورتیش را به نزد داریوش هخامنشی بردند گوش ها و زبان و بینی و یک چشم او را در آوردند و از دروازه ی شهر آویزان کردند،ادامه ی کلیپ ذکر شد که کوروش هخامنشی شخصی به عنوان گوماته را دستگیر و اهالی شهر را به بردگی گرفت است.
میخواستم بدونم چه جوابی برای این دوست عزیز که اینجور کلیپ های رو به اشتراک می‌گذارند دارید

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 21 دی 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
درود بر شما

البته در این گفته ها موارد خلاف واقع وجود دارد. برای مثال اینکه داریوش اهالی شهر را به بردگی گرفته باشد کاملا نادرست است. گئومات مغ هم کسی بود که به دروغ خود را بردیا فرزند کوروش معرفی می کرد و شروع به تخریب پرستشگاه های اقوام دیگر می کرد. اما با آمدن داریوش بار دیگر تسامح مذهبی و احترام به ادیان و اقوام گوناگون آغاز شد.

به هر حال در جهان باستان شکنجه های سختی وجود داشته است. پیش از هر چیز باید توجه داشته باشیم که امروز این گونه شکنجه ها اصلا پذیرفتنی نیست و ما هم رد می کنیم. اما هستند کسانی که هنوز معتقدند شکنجه های بسیار کهن باید اجرا شود و اجرا هم می کنند. از طرفی همان اشخاص به شکنجه های داریوش بزرگ خرده می گیرند که در نوع خود جالب است.

در مباحث تاریخی باید شرایط زمانی و مکانی را درک کنیم و بعد درباره یک رخداد نتیجه گیری کنیم. تا همین چند سده پیش شکنجه های بسیار زجرآوری در اروپا وجود داشت.

درباره اقدامات داریوش باید دید این گونه شکنجه ها در آن زمان آیا امری متداول تلقی می شده است یا بدعتی بوده که داریوش به وجود آورده است. اسناد تاریخی نشان می دهد پیش از هخامنشیان شکنجه های سختی توسط آَشوری ها و دیگر اقوام انجام می شده است و حتی تصاویر آن هم حکاکی کرده اند. اما در زمان هخامنشیان هیچ کدام از شکنجه ها مانند آَشوریان حکاکی نشده است. این خود نشان دهنده گامی به سوی جلو توسط هخامنشیان است.

اما نکته دیگر این است که داریوش چه کسانی را شکنجه کرد و هدف او از این شکنجه ها چه بود؟! در واقع این اشخاص مردم عادی یا شخصیت‌های سیاسی نبودند که به نتیجه انتخابات اعتراض داشته باشند!!! حتی این شورش ها پشتوانه مردمی چندانی نداشتند.

نا آرامی‌های آن زمان ناشی از جنگ در میان سپاهیان برای رسیدن به قدرت بود و مردم در آنها نقشی نداشتند. در تاریخ جهان و به ویژه در جهان باستان بارها شاهد آن بودیم که در شرایطی که چالش‌هایی برای جانشینی پادشاهان مشروع پیش می‌آید، درگیری‌های فراوانی در میان سپاهیان و سرداران به وجود می‌آید. از جمله پس از الکساندر مقدونی که جنگ‌های خانمان سوز و طولانی مدت رخ داد و قلمروی وسیع الکساندر میان سردارانش تقسیم شد، زندگی مردم عادی تحت تاثیر این جنگ ها قرار گرفت و دورانی سخت برای مردم عادی رقم خورد.

شاید داریوش بزرگ اینچنین می پنداشت که برای تکرار نشدن این جنگ ها توسط سپاهیان باید برخورد سختی با آنها داشته باشد تا دیگران تکرار نکنند تا جنگ های طولانی مدت و خانمان سوز که مردم عادی را تحت تاثیر قرار دهد، رخ ندهد. در هر حال داریوش در ایجاد صلح و آرامش تا حدودی موفق بود. به طوری که آیسخولوس، نمایشنامه نویس مشهور یونانی درباره داریوش می نویسد:

«نامش [نام داریوش را] ایزدی خرد نهاده بودند و راستی را که با ایزدی خرد بر مردمان فرمان می راند» (آیسخولوس، مجموعه آثار، ترجمه عبداله کوثری، تهران: نشر نی، ۱۳۹۰، ص ۴۰۲)

اما همه می دانیم که این شکنجه ها در زمان حال اصلا نتیجه نمی دهد و حال و روز مردم عادی را تغییر نمی دهد و به هیچ عنوان انسانی تلقی نمی شوند. اما شرایط دوران باستان با شرایط کنونی متفاوت بوده است.

در اینجا می توانید درباره ماهیت شورش های زمان داریوش که با اسناد و مدارک تهیه شده است مطالعه بفرمایید:
http://kheradgan.ir/?p=17255

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...