تاریخ هرودوت و آرامگاه کوروش بزرگ + شهریار زرشناس

0 امتیاز
87 بازدید
سوال شده دی 5, 1397 در کوروش بزرگ توسط بردیا
درود بر شما
نظر شما راجب جناب زرشناس چیست؟
که در شبکه چهار سیما می گند هرودوت کوروش بزرگ را یک جنگجوی متجاوز خونریز می داند چرا ایشان همانند اشخاص دیگر مانند غیاث آبادی سعی در نابودی تاریخ و فرهنگ ایران زمین دارد؟
البته بنده یک حرفی از زرشناس شنیدم که یک حربه ی جدید به آرامگاه کوروش بزرگ نسبت دادند و می گویند در پاسارگاد استخوان دوزن به دست آمده ولی استخوان مرد نیست که بتوان آن را به کوروش بزرگ نسبت داد جریان چیست؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 5, 1397 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
 
بهترین پاسخ
با سلام.

نادرستی گفتار جناب زرشناس در مورد هرودوت و کوروش تنها با یک نگاه ساده به تاریخ  هرودوت مشخص خواهد شد. البته یکسو نگری و مطالب نادرست در هر تاریخی پیدا میشود و از این رو است که ما به اشتراک های منابع گوناگون بها میدهیم .

اینکه چرا امثال پورپیرار ها ، حسن شایگان ها و غیاث آبادی ها در تاریخ ظهور میکنند و تمام سعی خود را در جهت تخریب و تحریف تاریخ ایران به کار میبدند بر ما اشکار نیست ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. البته حسن وجود این چنین افرادی این است که ما همواره دانسته های خود را از زوایای مختلف به چالش بکشیم و با چکش کاری این دانسته ها به حقیقت نزدیک شویم ، پاسخ گویی مستند و علمی به تحریفگران میتواند باعث اینکار شود.

در مورد ادعای آقای زر شناس. باید از دو زاویه پاسخ گفت:

نخست آنکه بعد از 2500 سال و انواع اتفاقات در تاریخ ایران از یورش لشگر های بیگانه تا تعویض مرتب دودمان های حاکم ما انتظار پیدا شدن کالبد کوروش را هم نداشتیم . آرامگاه کوروش مخفی و پنهان نبوده ، گاهی در قبر های پنهانی میتوان آثار مردگان پیدا کرد اما در مقبره ای که درب آن 25 قرن بر عموم باز و آشکار بوده این چنین امری ناشدنی است.
در تاریخ پلوتارک گزارش شده که در همان اوایل سقوط هخامنشی ها و تسلط اسکندر گروهی به آرامگاه یورش بردند و اشیای گران بها را دزدیدند و به کالبد کوروش آسیب زدند.

دوم آنکه گزارش کاوش باستان شناسی که حاکی از پیدا شدن استخوان های زن در آرامگاه کوروش باشد را بنده هیچ کجا ندیدم. بهتر است مدعی چنین امری گزارش باستان شناسی آن را هم ارائه کند نه آنکه از روی هوا در مورد موضوعات تاریخی ایران سخن پراکنی کند.
همچنین اگر فرض را بر درستی این ادعا بگریم باز هم نمیتواند ثابت کند که آنجا آرامگاه کوروش نیست چراکه روزگاری این محل در نزد مسلمانان به عنوان قبر مادر سلیمان پیامبر (ع) گرامی داشته میشد و دارای تقدس بود، هیچ بعید نیست مسلمانان در این مکان مقدس عزیزان خود را به خاک سپرده باشند.


پیروز باشید

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...