مصدق و غائله آذربایجان

0 امتیاز
70 بازدید
سوال شده آذر 23, 1397 در سایر توسط یک ایرانی آزاد
ویرایش شده آذر 23, 1397 توسط kurosh-shahraki
یک کانال تلگرام به نام
naqdemosaddeq

ادعا کرده که دکتر مصدق از غائله آذربایجان حمایت کرده و اسنادی هم ارائه داده
خواهشمند است، این موضوع بررسی شود.


با سپاس
یک ایرانی آزاد

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آذر 23, 1397 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
با سلام و درود خدمت شما.

البته ارائه عکس در این کانال نشان دهنده مشی غیر علمی و آکادمیک آن است، در متون پژوهشی و آکادمیک نام کتاب، نام نویسنده ، سال چاپ و شماره صفحه و نوبت چاپ و انتشارات درج میگردد که مطالب این کانال تلگرامی کاملا عاری از این استاندارد هاست.

پیش از هرچیز از شما و سایر خوانندگان این پرسش درخواست دارم تا به اصطلاح اسناد این کانال تلگرامی نگاهی جامع بیندازید و «متن کل» آن را بخوانید و نه صرفا بخش های دستچین شده را:

(تصویر نخست) :
http://uupload.ir/files/b6gr_photo_2018-12-14_16-48-59.jpg
(تصویر دوم):
http://uupload.ir/files/bm3u_photo_2018-12-14_16-48-55.jpg
(تصویر سوم):
http://uupload.ir/files/l0b2_photo_2018-12-14_16-48-17.jpg

با خواندن کامل متن عکس ها مشخص میشود نه تنها مصدق از فرقه دموکرات حمایت نکرده بلکه بر آرمان های همیشگی خود یعنی دموکراسی و حاکمیت مردم تاکید کرده است.

در تصویر نخست ، متن حاکی از آن است که مصدق تعدادی نامه اعتراض از مردم دریافت کرده و یکی از آن ها از فرقه دموکرات است . در این نامه آمده که «عده ای از مامورین امنیه» مسلحانه به دهقانان حمله کرده اند و پنج تن را با شلیک گلوله زخمی کرده اند.
سپس مصدق در پاسخ به یکی از نمایندگان که مدعی دروغ بودن نامه هست بر لزوم شنیدن شکایات مردم و رسیدگی به آن ها تاکید میکند:

«باید در این مجلس به شکایات رسیدگی شود ملت ایران باید حرفش را بزند شکایت رسیده است... من نماینده ملت ایرانم باید شکایتشان را به عرض مجلس برسانم» (نگاه کنید به متن تصویر یک)

22 نفر از ژاندارمری به مال جان دهقانان تجاوز کرده اند که در پی آن حدود 150 تن از مردم به فرقه دموکرات پناهنده شدند.

کجای این نامه ها حمایت مصدق از فرقه دموکرات است؟ رساندن شکایت مردم به گوش مجلس و دولتمردان آیا به معنای حمایت از تجزیه طلبان است؟ اگر مجلس و دولت آنروزگار به شکایات و خواست های مردم رسیدگی مناسب میداشت شاید هیچگاه مزدوران شوروی امکان علم کردن آشوب هایی مانند فرقه دموکرات را پیدا نمیکردند.

بررسی عکس شماره 2
در این عکس پس از نخست وزیر که گزارشی از وضعیت آذربایجان ارائه میکند ، مصدق از ساختار انتخاباتی نادرست مجلس و رد صلاحیت دو تن از نمایندگان تبریز بدون دلیل سخن میگوید . که این متن نیز حاوی هیچ مطلبی علیه دکتر مصدق نبوده و بیش از پیش بر حساسیت دکتر مصدق بر اجرای یک «رای گیری سالم» تاکید میکند.

عکس شماره 3

در ابتدای این عکس صراحتا مصدق دولت پیشه وری در آذربایجان را رد کرده و میگوید: « قانون اساسی ما اجازه تشکیل چنین دولتی _دولت فدرالی_ را نمیدهد» سپس در ادامه میگوید اگر کشور ما مثل کشور های فدرال بود تشکیل دولت آذربایجان اشکالی نداشت. اما تشکیل حکومت فدرال بایستی با رای تمام ملت ایران باشد، که تاکیدی است بر لزوم خواست مردم.
مصدق در این متن بر لزوم خواست مردم برای تعیین چگونگی نوع حاکمیت (فدرالی یا مرکزی) تاکید میکند و میگوید دولتی مانند آنچه پیشه وری علم کرده در تضاد با قانون اساسی ایران است.
در کجای این متن حمایت از غائله آذربایجان است؟ مصدق در این متن تشکیل دولت آذربایجان را متضاد با قانون اساسی خوانده.

پیروز باشید

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...