داریوش شاه

0 امتیاز
29 بازدید
سوال شده آبان 15, 1397 در هخامنشیان توسط بی نام
دوستان عزیز سلام
آیا درسته که در ترجمه بابلی کتیبه بیستون نوشته شده
داریوش صد و بیست هزار نفر از مردم داخل امپراطوری رو کشته؟
مثلا در کتاب "داریوش هخامنشی"
نوشته خانوم ناهید فرشادمهر این اتفاق رو ذکر کرده
دقت کنید " ترجمه بابلی" و یک منبع با زبان انگلیسی
بازم میگم ترجمه بابلی
ممنون

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آبان 15, 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
با سلام

بر اساس کتیبه بیستون شورشیان پشتوانه مردمی چندانی نداشتند. نا آرامی‌های آن زمان ناشی از جنگ در میان سپاهیان برای رسیدن به قدرت بود و مردم در آنها نقشی نداشتند. در تاریخ جهان و به ویژه در جهان باستان بارها شاهد آن بودیم که در شرایطی که چالش‌هایی برای جانشینی پادشاهان مشروع پیش می‌آید، درگیری‌های فراوانی در میان سپاهیان و سرداران به وجود می‌آید و هر کدام خود را مشروع‌تر از دیگری می‌دانستند و حداقل به دنبال تکه‌ای از قلمروی پادشاه پیشین بودند. از جمله پس از الکساندر مقدونی که جنگ‌های خانمان سوز و طولانی مدت رخ داد و قلمروی وسیع الکساندر میان سردارانش تقسیم شد.

پس از کمبوجیه چالش جدی برای جانشینی پیش آمد و در سراسر شاهنشاهی نا آرامی به وجود آمد. اما در نهایت از آنجایی که داریوش بزرگ مشروعیت بیشتری نسبت به سایر مدعیان داشت و بر گئومات پیروز شده بود، همراهان بیشتری گردآورد و پیروز شد.

اما نکته مهم آنجاست که در جهان باستان به دلیل آنکه تکنولوژی های جنگی همانند قرون معاصر وجود نداشته، تعداد سپاهیان اهمیت زیادی داشته است. بنابراین وجود حداقل 100 هزار سپاهی در مناطق گوناگون شاهنشاهی از آسیای مرکزی تا بین النهرین چندان موضوع عجیبی در دوران باستان نیست و حتی طبیعتا تعداد سپاهیان بسیار بسیار بیشتر چه بسی چند برابر این تعداد ها بوده است. بنابراین تعداد تلفاتی که البته در رونوشت های گوناگون از کتیبه بیستون تفاوت هایی هم دارند، در میان سپاهیان بوده است نه مردم عادی

پیشنهاد می کنم این نوشتار را مطالعه بفرمایید:
http://kheradgan.ir/?p=17255

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...