ژنتیک ایرانیان

0 امتیاز
65 بازدید
سوال شده شهریور 29, 1397 در سایر توسط yazdan_ir
با سلام و عرض خسته نباشید
سوالی داشتم درمورد ژنتیک یا نژاد ایرانیان در طول تاریخ تا الان ،
اینکه خب شما میدانید که از اول حکومت هخامنشیان تا الان خب بسیار از کشورهای با ایران در حال جنگ بودند از اسکندر مقدونی ، حمله اعراب ، حمله مغول ها ، روس ها ، انگلیسی ها و...
اینقدر که توسط این کشورها به ایران حمله شده ، الان سوال من اینجاست که نژاد واقعی ایرانیان چیست؟
و اینکه این کسانی که بور و چشم رنگی هستن از نسل روس ها و انگلیسی ها هستن؟
یا این کسانی که سبزه تیره هستن یا چشم های بادامی دارند عرب یا مغول هستند؟
چرا اصلا ایران تنها کشوری هست که بیشترین ترکیب یا مخلوط ژن ها رو داره بیشتر از طریق جنگ و تجاوز بوده؟

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده شهریور 29, 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
با سلام و سپاس

در این باره در چند پرسش، پیش از این توضیحاتی داده شده است. در اینجا من هم از آن مطالب استفاده میکنم و هم موارد جدیدی را اضافه میکنم.

در پاسخ به سوال شما ابتدا بایسته است مرز بندی خود را از ایران مشخص کنیم. بدون تردید ایرانی که زمان کهن بوده یا همان «جهان ایرانی: وسیع تر از ایران کنونی (جمهوری اسلامی ایران) بوده است و تردیدی نیست که حملات بیگانگان تاثیراتی در محتوای ژنتیکی آن ایران بزرگ گذاشته است. این تاثیر را می توان در کشور عراق کنونی و حتی افغانستان کنونی دید. اما ایران کنونی با توجه به آنکه نوعی مرکزیت داشته و اکثرا از پایتخت سلسله هایی با نژاد غیر ایرانی دور بوده است بیشینه مردم این ناحیه توانستند محتوای ژنتیک باستانی خود را حفظ کنند.

البته این بدان معنا نیست که کل افغانستان یا کل عراق نژادشان تغییر کرده بلکه با توجه به آنکه در مناطقی نزدیک به مرزها قرار داشتند و از طرفی حتی گاهی پایتخت سلسله های جدید می شدند، تاثیراتی پذیرفتند.

اما نکته مهم تر که باید توجه کنیم این است که مگر تعداد سپاهیان بیگانه چه میزان است که بخواهد ژنتیک همه ایران بزرگ به ویژه مناطق مرکزی و ایران کنونی را تغییر دهد؟ و نکته مهم تر اینکه بازماندگان اقوام مهاجر پس از گذشت چند نسل با مردم بومی آمیخته می شوند به ویژه در بخش های ایران کنونی که غالبین تعدادشان کمتر از مغلوبین بوده است.

در هر حال پژوهش‌های ژنتیکی نشان میدهند که اکثر ایرانیان در مرز های کنونی ایران به نژاد باستانی ایرانیان شباهت دارند هرچند برخی اقوام مانند «ترکمن» ها و «عرب» ها، فاصله کمی با دیگر مردم ایران دارند.


** نگاهی به مفهوم نژاد**

پیش از آنکه به پژوهش های ژنتیکی اشاره کنیم، یک توضیح درباره مفهوم نژاد ارائه می دهیم. متاسفانه تعاریف و طبقه بندی هایی که بر اساس صفات ظاهری و خانواده های زبانی در قرون 19 و 20 صورت گرفت، چندان درست نبودند و هنوز برخی از هم میهنان تصور میکنند واقعا نژاد و ژنتیک از طریق صفات ظاهری و خانواده زبانی قابل تشخیص است.

می دانیم زبان های ایرانی مانند پارسی و کردی و لری، بخشی از خانواده زبانی بزرگ هندواروپایی هستند. اما این بدان معنا نیست هر کس خارج از این خانواده زبانی باشد، از نظر نژادی و ژنتیکی کاملا متفاوت باشد.

ذکر این نکته خیلی اهمیت دارد که بر اساس پژوهش‌های ژنتیکی اثبات شده است که تبار همه اقوام و ملل بشری (بشر خردمند) به یک جمعیت در افریقا می‌رسد و حتی تبار همه ما به یک مرد می‌رسد که هزاران سال پیش در افریقا زندگی می‌کرده است. برای بررسی بیشتر این موضوع درباره  Y-chromosomal Adam جستجو کنید.

در واقع خیلی از انسان سایان که تکامل پیدا کردند منقرض شدند و در میان انسان ها فقط بشر خردمند از تند باد حوادث در امان ماند. بدون تردید یخ بندان بزرگ در این موضوع نقش مهمی داشته است. کافی است واژه Homo را جستجو کنید تا با دیگر گونه های انسانی که منقرض شدند آشنا شوید.مشهور ترین آنها نئاندرتال ها هستند.

از این روی و با توجه به اینکه همه ما به یک جمعیت در افریقا می رسیم، باید گفت که همه اقوام و ملل بشری با یکدیگر خویشاوند هستند. اما خویشاوندی برخی دورتر و خویشاوندی برخی دیگر نزدیک تر. ما بیشتر به دنبال بررسی ریشه‌ها و همچنین فواصل ژنتیکی در عصر حاضر هستیم. از این رو این طور می‌توان گفت که دو ملت به یکدیگر نزدیک هستند و دو ملت از یک دیگر دورتر می‌باشند.

بدون تردید از هزاران سال پیش گروه های فراوانی در ایران رفت و آمد کردند. اما نکته مهم آنجاست که ریشه پدری یا مادری یک شخص بازگو کننده کامل محتوای ژنتیکی او نیست. تصور بفرمایید یک آفریقایی هزار سال پیش وارد ایران شده است، همسر ایران گرفته است و فرزندانش هم همه همسران ایرانی گرفتند. اگر نوادگان این شخص را بررسی کنیم همه و همه دارای مارکر های ژنتیکی هستند که در افریقا زیاد دیده می شود! اما محتوای ژنتیکی آنها که با بررسی ها و تعیین فواصل ژنتیکی به دست می آید، نشان می دهد که به دیگر ایرانیان نزدیکی دارد و فاصله زیادی با افریقایی ها گرفته است. و در واقع همین فواصل ژنتیکی است که واقعیت ها را آشکار می کند و نشان می دهد ایرانیان با یکدیگر خویشاوندی دارند.

در واقع ما نه می توانیم مرز بندی دقیقی از نژاد ها داشته باشیم و نه می توانیم زمان دقیق برای شکل گیری آنها پیدا کنیم. ممکن است به دلیل نزدیکی ژنتیکی یک حوزه و البته پیشینه تاریخی و تمدنی، از نام هایی مانند آریایی برای آن بخش استفاده کنیم. مثلا فلات ایران و اطراف آن نزدیکی ژنتیکی دارند.
0 امتیاز
پاسخ داده شده شهریور 29, 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
** نگاهی به پژوهش های ژنتیکی **

شاید یکی از مهم ترین پژوهش هایی که اخیرا صورت گرفته است، پژوهش دکتر مازیار اشرفیان بناب باشد. ایشان درباره پژوهش های خود اینچنین گفته است:

«تحقیقات ژنتیکی اینجانب نشان می دهند که عموم اقوام و گروه های جمعیتی ایرانی که در ایران امروزی (و حتی فراتر از مرزهای سیاسی فعلی ایران) ساکن هستند، علیرغم اینکه دارای تفاوتهای جزئی فرهنگی هستند و حتی گاه به زبانهای مختلف هم تکلم می کنند، دارای ریشه ژنتیکی مشترکی هستند. نزدیکی ژنتیکی میان اقوام ساکن در فلات ایران و از سوی دیگر خاص بودن این محتوای ژنتیکی در فلات ایران، به قدری ملموس و غیر قابل انکار است که حتی کاربرد واژه‎ی اقوام را در مورد جمعیت ساکن در فلات ایران با شک و تردید روبرو می کند. به این معنی که آنچه باعث تمایز ژنتیکی گروه‌های انسانی می شود تا بتوان آن‌ها را به صورت اقوام تمایز یافته در زمان و مکانی خاص تصور کرد؛ ابداً در محتوای ژنتیکی ایرانیان اعم از شیرازی، اصفهانی، خراسانی، آذری، لر، بلوچ و .... دیده نمی شود... یکی از یافته های جالب توجه در مطالعه اخیر این است که گروه‌های غیر فارسی زبان به ویژه جمعیت آذری زبان ساکن در فلات ایران ریشه ژنتیکی مشترکی با اقوام ترک زبان ساکن در کشور ترکیه و اروپای شرقی ندارند و بر‏عکس، شاخص تمایز ژنتیکی آن‌ها با سایر گروههای ساکن در فلات ایران به ویژه فارسی زبانان نزدیک به صفر است که نشانگر ریشه ژنتیکی مشترک آن‌ها در اعماق تاریخ این مرز و بوم است. مطالعه DNA میتوکندریال نشان می دهد که ریشه‏ ی مشترک مادری تمام اقوام ایرانی ساکن در فلات ایران، به زمانی بسیار عقب تر از آن چه در نظریه‏ ی مهاجرت اقوام آریائی مطرح می باشد بر می‌گردد. بدین ترتیب که اگر تمامی اختلاط ها و شاخص های ژنتیکی مربوط به سایر مناطق جغرافیایی و قومی را از محتوای ژنتیکی نمونه‌های مدرن ایرانی حذف کرده و به کناری بگذاریم، اخیرترین جد مشترک مادری ما (Most Recent common ancestor- MRCA)، زمانی حدود ۱۰ هزار تا ۱۱ هزار سال قبل در فلات ایران می زیسته است. اسناد و شواهد تاریخی و باستان شناسی نشان می دهد که آریائیان اقوامی مهاجر نبوده اند، بلکه از حدود ده هزار سال قبل در این سرزمین ساکن بوده و مبدا و منشاء بزرگترین ابداعات و نو آوری های انسان مدرن بوده اند (از جمله ابداع کشاورزی، پیدایش نخستین روستاها و شهرهای کشف شده در جهان، اهلی کردن حیواناتی چون احشام برای اولین بار، ابداع خط و نگارش و بنیان گذاری بزرگترین و اولین تمدنهای پیشرفته بشری در بسیاری از نقاط ایران مانند جیرفت، سیلک، شهر سوخته)... اعتقاد بنده اینست که عموم ما ایرانیان از اعقاب آریائیهائی هستیم که از بیش از ده هزار سال قبل در این سرزمین می زیسته اند و بزرگترین تمدنهای انسانی را پایه گذاری کرده اند.»

نگاه کنید به: http://7poa.com/post/101.htm

پژوهشی مهم دیگری بر روی اقوام ایران با همکاری گروه بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز و موسسه زیست شناسی مولکولی آکادمی ملی علوم ارمنستان صورت پذیرفت که نزدیکی ژنتیکی اقوام مختلف ایران را نشان می‌دهد (از جمله آذری های ایران نزدیک به دیگر مردمان ایران مانند لرها، مازندانی ها و گیلانی ها هستند). در این پژوهش اقوامی از عراق و افغانستان هم مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در این نمودار که از آن پژوهش استخراج شده، نزدیکی ژنتیکی همه ایرانیان را می‌توانیم مشاهده کنیم (البته برخی از هم میهنان مانند هم میهنان ترکمن و عرب فاصله نسبتا بیشتری دارند که طبیعی است):

http://kheradgan.ir/wp-content/uploads/2016/06/g1.jpg

اما درباره مارکرهای پدری هم پژوهش های ژنتیکی موارد مهمی را ارائه می دهند.

با توجه به پژوهش های ژنتیکی نزدیک به 70% مردم ایران کنونی دارای آن دسته مارکر های پدری هستند که در جمعیت های هندو اروپایی زبان فراوان دیده می شود

مارکر هایی نظیر J2 و R1a در ایران اکثریت را به خود اختصاص دادند. از جمله مارکر J2 که درصد بالایی را در تمام ایران به خود اختصاص داده است از جمله در میان زرتشتیان!!!

نگاه کنید به این مقاله علمی و معتبر:
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0041252

این تصویر به خوبی همه چیز را آشکار می کند:
http://journals.plos.org/plosone/article/figure/image?size=large&id=info:doi/10.1371/journal.pone.0041252.g001

مارکر پدری J2 هم از مارکرهای ژنتیکی است که در ایران و یونان و ایتالیا و بخش‌هایی از هند به صورت زیاد دیده می‌شود.
نگاه کنید به:
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0041252#pone-0041252-g002

شباهت‌های ژنتیکی ایرانیان به دیگر مردمان هندواروپایی زبان از جمله یونان، ایتالیا و هند دیده می‌شود:

پژوهش هایی که به سرپرستی پروفسور «لوییجی س فورزا» از دانشگاه استنفورد هم انجام گرفته است این شباهت را نشان می دهد.

نگاه کنید به:
http://7poa.com/page/bbc-aryans3.htm

در واقع این نشان از ریشه‌های مشترک بخش‌های زیادی از این مناطق است.

شاید این تصور پیش آید که به دلیل حملات بیگانگان این شباهت به وجود آمده است!! اما وقتی قدمت این مارکر ها را در ایران بررسی می کنیم در می یابیم که که هزاران سال پیش از حملات بیگانگان بوده است پس ربطی به حملات نداشته است. با توجه به پژوهش های علمی می توان قدمت این مارکر ها در یک منطقه را تعیین کرد (با خطای نزدیک به هزار تا دو هزار سال). فاصله زمانی قدمت برخی از این مارکر ها با حمله اسکندر حتی بیش از 10 هزار سال است!!

قدمت ها را در این فایل اکسل از آن مقاله مشاهده بفرمایید:
http://www.plosone.org/article/fetchSingleRepresentation.action?uri=info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0041252.s011


با توجه به این یافته ها در میابیم کسانی که در ایران بور هستند و چشم رنگی دارند از نسل روس ها و انگلیسی ها نیستند بلکه اساسا شباهت ژنتیکی بین ایرانیان و اروپایی ها دیده می شود. شرایط آب و هوایی و البته تغذیه باعث این تفاوت های ظاهری جزئی در میان ایرانیان شده است. مثلا افرادی که در محیط های کویری و گرم بودند، طبیعتا تیره تر از افرادی شدند که در محیط های کوهستانی و سرد زندگی می کردند.

این هم کاملا نادرست است که ایران بیشترین ترکیب یا مخلوط ژن ها را دارد!! بلکه در ایران نتوع محیط زیستی دیده می شود. بخشی کویری، بخشی کوهستانی، بخشی ساحلی و... . طبیعتا این تفاوت های محیط زیستی باعث تفاوت های جزئی در صفات ظاهری می شود. تنوع ژنتیکی در کشوری مانند امریکا است که برخی سفید پوست برخی سیاه پوست، برخی از شرق آسیا برخی از غرب آسیا و... هستند. ایران از نظر ژنتیکی تقریبا ساختار همسانی دارد و فقط چند قوم هستند که نسبت به دیگر اقوام فاصله ژنتیکی دارند. که پیش از این با منبع توضیح داده شد.

333 سوال

360 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...