حجوم اعراب

0 امتیاز
45 بازدید
سوال شده مهر 1, 1397 در حمله اعراب توسط ایمان آریازاد
درود بر شما میهن پرستان
میخواستم بدونم در زمان ساسانیان و قبل از حمله اعراب و ورود اسلام به ایران آیا قوم عرب در نواحی جنوبی ایران ساکن بوده اند یا خیر؟  لطفا منبعی برای خواندن راهنمایی کنید

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده مهر 1, 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
درود

آنچه از منابع بر می آید این است که زبان عربی در خوزستان رواج نداشته است و مردم محلی به زبان باستانی خوزی سخن می گفتند که مشخص است که ارتباطی با عربی نداشته است. پس بعدها عربی در مناطقی از خوزستان رایج شده است.

برای مثال ژیلبر لازار  به استناد روایتی که کتاب الفهرست از سخن ابن مقفع داشته، می‌گوید که ایرانیان در اواخر دوره ساسانی ۵ زبان داشتند:

- پهلوی که زبان سرزمین فهله‌است یعنی ماد قدیم یا جبال مسلمانان.

- دری زبان پایتخت (تیسفون یا مدائن).

- پارسی زبان موبدان و علما.

**** زبان خوزی که در خوزستان رایج است.

- سریانی که در سواد بدان تکلم می‌کردند.

(LAZARD، THE Cambridge history of iran، ۵۹۸-۵۹۹).


حتی زبان خوزی تا چند قرن بعد از فتح خوزستان توسط مسلمانان زبان محلی مردم خوزستان بوده‌است. سوجک گفته استخری(قرن دهم میلادی) در مورد مردم خوزستان در کتاب مسالک الممالک را به عنوان نمونه نقل می‌کند:

«بیشتر آنها می‌توانند فارسی و عربی صحبت کنند ولی آنها زبان خودشان را دارند (لسان خوزیان) که نه عبری است و نه سریانی و نه فارسی»
    Iranian Studies Vol. 17, No. 2/3 (Spring – Summer, 1984), pp. 195-213 (article consists of 19 pages) Published by: Taylor & Francis, Ltd Arabstan or Khuzistan” Svat Soucek

البته این احتمال دارد، شخص یا اشخاصی که عرب بودند مدتی در خوزستان زندگی کرده باشند، کمااینکه ممکن است شخص یا اشخاصی که رومی بودند هم در مناطقی از ایران زندگی کرده باشند که قطعا تعداد اندک و چه بسی انگشت شمار در طول تاریخ ایران باستان بودند.

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...