مربوط به عکسی در تلگرام

0 امتیاز
44 بازدید
سوال شده شهریور 4, 1397 در ایران باستان توسط بی نام
در این عکس گفته شده داد و ستدی بین کوروش و شاه ارمنستان بوده است ولی یه پرسشی درست میشه که این است بر پایه زمین نماهای اون دوران ارمنستانی نبوده و جز ایران بوده؟ پس چرا اینجور گفتین؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده شهریور 4, 1397 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,150 امتیاز)
درود

البته نقدهای تاریخی به آن نقاشی وارد است و بیشتر جنبه های هنری مورد توجه ما بود.

اما درباره ارمنستان و شاه ارمنستان باید یادآور شویم که ما یک مفهوم شاه داشتیم و یک مفهومی که بعدها در دوران هخامنشیان قوت گرفت با عنوان «شاه شاهان». در واقع در دوران مادها همه مناطق دارای شاه بودند و به نظر می رسد برخی مستقیم زیر نظر مادها بودند و برخی دیگر خراج گزار بودند. احتمالا با توجه به آنچه در کوروپدیای گزنفون آمده، ارمنستان در دوران مادها خراج گزار مادها بوده است. بر اساس این منبع کوروش و تیگران از دوران کودکی با یکدیگر دوستی داشتند و در دوران بزرگ سالی هم پیمان شدند. حتی چه بسی پارس و انشان هم چنین شرایطی داشتند اما دانش دقیقی درباره آن در دسترس نیست. در هر حال منابع ارمنی بر نقش تیگران در سرنگونی آستیاگ اشاره دارند هرچند به نظر کمی اغراق آمیز می رسند.

کوروش بزرگ نقطه عطفی در تاریخ ایران بوده است و باید پذیرفت مفهعوم «شاه شاهان» که به کرات در کتیبه های هخامنشی دیده می شود، از زمان این پادشاه قوت گرفت. بعدها در دوران داریوش بزرگ با توجه به تمرکزی که این پادشاه توانمد ایجاد کرد مفهوم «شاه شاهان» به اوج  رسید. یعنی همه مناطق و سرزمین ها که از قبل هویت داشتند (مانند ارمنستان) دارای شاهانی بودند و کوروش بزرگ شاه شاهان بوده است.

بنابراین اینکه گفته شود ارمنسان وجود نداشته است کمی با واقعیت سازگار نیست بلکه ارمنستان یکی از «ده یو» های مهم بوده است که بارها در کتیبه های هخامنشی از آن یاد شده است.

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...