چگونگی مسلمان شدن مردم ایران

0 امتیاز
67 بازدید
سوال شده اردیبهشت 20, 1397 در حمله اعراب توسط rima_97
سلام و درود
اینکه من واقعا نمیفهمم ایرانیان با زور شمشیر مسلمان شدن یا به علاقه ای که به پیامبر اسلام قبل از جنگ داشتن مسلمان شدن؟ لطفا درمورد هرکدام پاسخ بدهید ممنون.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 20, 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
درود بر شما

ابتدا باید توجه داشته باشیم که مسلمان شدن ایرانیان تدریجی بوده است و تا چند قرن پس از تصرف ایران توسط عرب ها، اکثر ایرانیان هنوز به آیین پیشین خود بودند و جزیه می پرداختند. این نکته از این بابت گفته شد که تصور نکنیم که ایرانیان تحت تاثیر یک چیز خاص (زور شمشیر اعراب یا ظلم ساسانیان یا رفتار خوب فاتحین!!) در زمان کوتاه به دین اسلام گرویده اند.

همچنین ایرانیان دارای طیف های گوناکونی بودند. طبیعتا مانند هر جای دیگر دنیا برخی از طیف ها به مرور با مطالعه درباره دین اسلام و اصول این دین، اسلام را پذیرفته اند و برخی هم به دلیل سنگینی جزیه و سخت گیری حاکمانی مانند حاکمان اموی و... مجبور بودند مسلمان شوند.

این موارد قرن ها به طول انجامیده است.

نکته ای که درباره زمان حمله اعراب وجود دارد این است که گویا برای مسلمان کردن ایرانیان چندان مصمم نبودند و بیشتر به دنبال فتح، غنیمت، جزیه و خراج، گرفتن برده و کنیز و... بودند. پس از شکست  های بزرگی که حکومت رسمی ساسانی از عرب ها خورد مانند قادسیه و نهاوند دیگر ارتش منسجمی در برابر عرب ها قرار نداشت و عرب ها، شهر ها و مناطق را یک به یک فتح می کردند. فاتحین از ساکنین شهر ها می خواستند یا مسلمان شوند و تحت فرمان خلیفه باشند یا اگر میخواهند با دین خود باقی بمانند باید هزینه بیشتری نسبت به مسلمانان به خلیفه پرداخت کنند که جزیه نام داشت. در صورتی که نمی پذیرفتند مردان شهر را می کشتند و زنان را به کنیزی می بردند و این شاید همان چیزی بود که فاتحین به دنبال آن بودند.

در شهر هایی هم که اسلام را می پذیرفتند طبیعتا همه ساکنین شهرها مسلمان نمی شدند و مجبور بودند جزیه بدهند. مسلمین این مناطق هم مجبور بودند تحت فرمان خلیفه باشند.

اکثر شهر ها و مناطق به جزیه تن دادند  هرچند برخی از شهر ها پس از مدتی به دلیل سنگین بودن جزیه و عدم توان پرداخت، شورش می کردند که باز هم به همان سرنوشت کشتار مردان و به کنیزی گرفتن زنان دچار می شدند.

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...