وظعیت مردم و کشور ایران در اواخر سلسله ی ساسانیان چگونه بود ؟؟

0 امتیاز
117 بازدید
سوال شده فروردین 23, 1395 در ساسانیان توسط BEHZAD
با  درود بیکران بر همه ی بزرگوارانی که در این تارنما به کوشش و تهیه ی مطالب میپردازند . پرسشی درباره ی وضعیت اجتماعی / سیاسی / اقتصادی / فرهنگی / دینی و علمی آموزشی در اواخر سلسله ی ساسانیان داشتم و این که وظعیت کشور و مردم در  در زمان اواخر حکومت ساسانیان چگونه بود ؟؟؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده فروردین 23, 1395 توسط اشکان
درود بر شما دوست بزرگوار و گرامی. سپاسگزاریم از شما

البته پرسش شما موارد زیادی را شامل می شود که برای پاسخ گویی به هر کدام شاید نیاز به نوشتن مقالات فراوان یا حتی کتاب وجود دارد.

فقط من به چند نکته اشاره می کنم شاید روی پرسش شما به آن بخش ها باشد.

در زمان نزدیک به اواخر ساسانی ما یک دوره طلایی داریم که دوره خسرو انوشیروان است که کشور پیشرفت قابل توجهی داشت و در زمینه های گوناگونی ایرانیان یه شکوه رسیدند.

اما پس از خسرو پرویز به دلیل عدم ثبات سیاسی و درگیری های فراوان بر سر جانشینی، کشور از نظر سیاسی دچار بحران شد و طبیعی است که این موضوع بر همه زمینه ها اثر گذار است. به طوری که صرفا در طول چند سال، نزدیک به ده پادشاه تغییر کرد. هرچند برخی از پادشاهان اقدامات نادرست خسرو پرویز در فتوحات بیش از حد و پیروزی رومیان را بی تأثیر نمی دانند.

اما آنطور که برخی القا می کنند نبوده است که مثلا مردم از علم اندوزی محروم بودند و فقط اعضای یک طبقه حق با سواد بودن را داشته اند!!! یا مثلا می گویند به همه مردم ظلم می شد و مردم با جان و دل حضور عرب ها را پذیرفتند!!! اینها ناشی از سطحی نگری است.

مهم ترین موضوعی که باعث سقوط ساسانیان شد، عدم ثبات سیاسی و عدم وجود شرایط خوب برای گردآوری سپاهیان در برابر تهاجم عرب ها بود.

در هر حال اینکه دوره بعد از اسلام بخش زیادی از پیشرفت فرهنگی، علمی و حتی اقتصادی مدیون ایرانیان است نشان می دهد که این موارد در ایران ریشه دار بوده اند و با آنکه اسناد و مدارک زیادی نابود شدند، اما شواهد زیادی نشان می دهند که ایرانیان در زمینه های گوناگون در دوران ساسانیان پیش قدم بودند.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...