کتیبه بابلی در باره ی حکومت کوروش

0 امتیاز
22 بازدید
سوال شده اردیبهشت 14, 1397 در کوروش بزرگ توسط بی نام
درود برشما

در نوشته های غیاث آبادی موردی اشاره شده که در زمان حکومت کوروش پدری بدهی داشت و تا زمان پرداخت آن دخترش به عنوان گروگان نزد دولت ماند تا پدر بدهی را پرداخت کند . و سند آنرا لوح شماره 252 سال هشتم پادشاهی کوروش در بابل معرفی کردن
بنده که گشتم همچنین کتیبه را نیافتم . در واقع نمیدانم ایشان از کدام کتیبه حرف میزنند . میشه لطفا این کتیبه را معرفی نمایید؟
من تا امروز فکر میکردم فقط استوانه کوروش و رویداد نامه نبونئید تنها سند بابلی موجود از کوروش است

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 14, 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
درود

بنده هم هنوز چنین لوحی را در منابع و مآخذ نیافتم. به نوشته های غیاث آبادی هم کوچکترین اعتمادی نمی توان کرد. چه بسی باز هم شاهد تحریف و جعل باشیم.

اما الواح بابلی فراوانی از دوران کوروش بزرگ به دست آمده است. از جمله الواح تجاری از همان روزهای فتح بابل توسط ارتش کوروش بزرگ که نشان می دهد شهر در آرامش بوده است. دو کتیبه مختصر دیگر هم از کوروش بزرگ به جا مانده که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این کتبه ها مربوط به  شهر اور و شهر اوروک هستند.

بر اساس الواح فراوان بابلی مسلم است که کوروش بزرگ در امور داخلی بابل انقلاب ایجاد نکرد و سنت هایی که از دیرباز در بابل رواج داشتند در دوره کوروش تحول اساسی پیدا نکردند بلکه به مرور اصلاح یافتند. چنین سنت هایی از مدت ها پیش در بابل برقرار بود.

به هیچ وجه منطقی نیست که در یک اقدام انقلابی همه سنت ها را نابود کرد بلکه باید با برنامه ریزی مستمر به سمت اصلاح پیش می رفتند که جانشینان کوروش بزرگ به خوبی این کار را انجام دادند.

هخامنشیان به مرور با مواردی مانند برده داری و... مقابله کردند و برده داری در طول دوران هخامنشی به سمت حذف شدن پیش رفت. دکتر وکیلی در بخش نهم از فصل «داریوش و معماری هویت ایرانی»ِ کتاب داریوش دادگر این موضوع را، با استناد به افزایش قیمت برده‌ها و ثابت ماندن برخی خدمات دیگر و قیمت کالاهای اساسی که در اسناد بابلی باقی مانده، تحلیل کرده است (با سپاس از خرده گیری، علیرضا افشاری)

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...