مصدق و قیام مردم تنگستان

0 امتیاز
52 بازدید
سوال شده فروردین 29, 1397 در سایر توسط مرتضی طاهرخانی
درود و خسته نباشید

میشه درباره مصدق و قیام مردم تنگستان توضیح کاملی بدهید؟
ایا واقعا مصدق مردم تنگستان علیه انگلیس رو سرکوب کرده است؟
میشه با سند های معتبر توضیحی بدهید و برای مطالعه بیشتر بنده را کمک کنید؟

سپاس

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده فروردین 29, 1397 توسط ashkan-dehghan کاربر ارشد (2,950 امتیاز)
به نظر می رسد این وقایع، مربوط به سال ۱۲۹۳ بوده است است در حالی که دکتر مصدق در ۱۲۹۹ استاندار فارس بود! پس ربطی به مصدق نداشته است. البته مصدق در هنگام نفوذ خود برخی از راهزنان محلی که می‌توانسته از هر قومی باشد را سرکوب کرده و تنگستان را امن کرده است.

لازم به ذکر است که حزب توده این افترا را به دکتر مصدق نسبت داده  بود و متاسفانه بعد ها از طریق بقایی و محمود کاشانی دوباره باز گو شده است و لازم به توضیح است فیلم تهیه شده مربوط به کانال شخصی به نام  علی‌اکبر رائفی‌پور است با چندین کانال زیر مجموعه. اگر جستجوی ساده‌ای در گوگل داشته باشید متوجه می‌شوید که ایشان به نظریه پردازی دربارهٔ تئوری‌های توطئه شهرت دارد.

متن زیر را بخوانید:

مصدق و والگری فارس

با روابط حسنه عبدالحسین میرزا فرمانفرما در طول جنگ با انگلیسی ها، با پایان جنگ روال دیگری به خود گرفت. فرمانفرما تا اواسط سپتامبر ۱۹۲۰ / اوایل محرم ۱۳۳۹ در منصب ایالت فارس بود و در ماه مه ۱۹۲۰ / شعبان ۱۳۳۸ برای استقبال از سلطان احمدشاه که به سفر اروپا رفته بود، به بوشهر رفت. در این زمان افکار عمومی فارس به شدت علیه فرمانفرما برانگیخته شده بود.

 او در ۱۶ سپتامبر ۱۹۲۰ /۲ محرم ۱۳۳۹ رسما استعفای خود را به تهران اعلام و از ارگ خارج شد و قوام الملک و نصیرالملک نیابت ایالت را برعهده گرفتند. در اوایل اکتبر ۱۹۲۰ / اواخر صفر ۱۳۳۹ مصدق السلطنه وزیر عدلیه کابینه مشیرالدوله از اروپا وارد بوشهر شد و به قصد تهران حرکت کرد. هنگامی که به شیراز رسید هیئتی از اهالی شیراز از او خواستند که والی فارس شود و بالاخره درخواست های مکرری که در این زمینه به هیئت دولت تسلیم شد، باعث انتصاب مصدق به سمت والی فارس گردید و در ۹ اکتبر / ۲۵ صفر زمام امور را در دست گرفت. [1]

و تا کودتای سوم (اسفند ۱۲۹۹) در این سمت باقی ماند و با خدمات خود در استقرار امنیت و جلوگیری از باج گیری متنفذین، محبوب اهالی فارس شد و در این مدت همیشه با سه هزار و پانصد تن قوای پلیس استعماری جنوب که در اختیار انگليس ها بود کشمکش داشت.

این پلیس به صورت یک قوای نظامی متشكل به فرماندهی افسران انگلیسی از آثار قرارداد ننگین ۱۹۱۹ بود که بصورت تحمیلی عمل می کرد و مصدق منتهای کوشش خود را در عدم شناسائی آن و استرداد هرگونه آثار رسمیت که گذشتگان بدان داده بودند نمود. [2]

 عمل مصدق علیه تنگستانی ها

از «عمل مصدق عليه تنگستانی ها» سر درنیاوردیم، و با وجود پرس و جو از خبرگان، چیزی به دست نیامد. تا آنجا که اطلاع داریم عمل قوام شیرازی علیه تنگستانیها خیانت آمیز بود که در جنگ بین الملل اول به نفع انگلیسها مرتکب شده بود: «قوام الملک برای چهار هزار اردونی که دور خود جمع کرده بود مبلغ ۱۳۵ هزار تومان از قونسل انگلیس پول گرفته بود تا در کنار انگلیس ها، علیه مجاهدین تنگستانی و چاکوتاهی وارد جنگ شود.
خیانت قوام الملک در اتحاد با قوای اشغالگر انگلیس و مقابله با نیروی مشترک مجاهدین و بعضی ایلات و ژاندارمری فارس، طوری مزاحم مليون جنوب شده بود که طی یک اعلامیه ی رسمی خواستار شدند:

هرکس دشمن آسایش شیرازیان یعنی قوام الملک را زنده دستگیر و تحویل نماید در ازای این خدمت ۳ هزار تومان و هرکس او را به قتل برساند مبلغ ۱۰ هزار تومان از ژاندارمری دریافت خواهد نمود . از طرف ژاندارمری - شنبه 1 جمادى الأولى ۱۳۳۶البته این وقایع، مربوط به سال ۱۲۹۳ است، و دکتر مصدق در ۱۲۹۹ استاندار فارس بود. پس نکند آقای طبری، عمدا دکتر مصدق را به جای قوام الملک نشانده است؟

اما اگر منظور، مذاکرات دکتر مصدق با کنسول انگلیس در شیراز، راجع به پلیس جنوب (اس-پی-آر) و تنگستانی هاست، که جز شرف و حیثیت، چیزی برای مصدق نداشته و اعتقاد عمیق او به استقلال مملکت و روحیه ی ضد بیگانه پرستی وی را به خوبی آشکار می سازد. در این مورد دوستی مشفق نوشت به «خاطرات و تالمات مصدق» مراجعه شود. اینک چند جمله راجع به این قضایا را از زبان خود دکتر مصدق، مرور کنیم:

قونسول انگلیسی به دیدنم آمد و ضمن بحث اظهار کرد مردم فارس از پلیس جنوب متنفرند و ما نمی دانیم چه نمهیدی به کار بریم که از این تنفر بکاهیم و باز پس از چند روز که از تصدی من گذشت آمد و گفت پلیس جنوب را مأمور کرده ایم آن عده از خوانین تنگستانی را که موجب عدم نظم و امنیت می شوند تنبیه کنند که بی اختیار حالم تغییر نمود و چنین استنباط کرد که این تغییر حال به واسطه ی بینایی بود که او راجع به اخلال نظم وسیله ی تنگستانی ها کرده است. در جواب سئوال او که چرا حالم تغییر نموده گفتم این بیانات را هرکس می شنید از این هم بدتر می شد. مگر نبود که جلسه ی قبل شما گفنيد مردم فارس از پلیس جنوب متنفرند و باید کاری کنیم که از این نظر یک هیم؟ اکنون می خواهید آن (پلیس انگلیسی جنوب را مأمور هموطنان خود من بكنيد؟

هنوز فراموش نشده که قتل شیخ حسین خان چا کوتاهی را که نسبت به یکی از عمال انگلیس داده اند مردم تهران در نقاط عديده مجلس ختم گذاشتند و او را مثل یکی از شهدای وطن شناختند. از این بیانات مقصودم این نیست که بخواهم تنگستانی ها را از نسبتی که به آنها می دهند مبرا کنم، بلکه می خواهم این تذکر را بدهم که دخالت پلیس جنوب سبب خواهد شد که مردم بر تنفر خود بی افزایند ... اما آنچه راجع به شخص من است در اموری که مربوط به ایالت است نمی بایست دخالت کنید . [3][4]

این نقل قول به هیچ وجه این معنی را نمی‌دهد که دکتر مصدق قیام مردم تنگستان را بر علیه انگلیسی‌ها سرکوب کرده است، به قول معروف برخی از راهزنان محلی که می‌توانسته از هر قومی باشد را سرکوب کرده و تنگستان را امن کرده است.

لازم به ذکر است که حزب توده این افترا را به دکتر مصدق نسبت داده  بود و متاسفانه بعد ها از طریق بقایی و محمود کاشانی دوباره باز گو شده است و لازم به توضیح است فیلم تهیه شده مربوط به کانال شخصی به نام  علی‌اکبر رائفی‌پور است با چندین کانال زیر مجموعه. اگر جستجوی ساده‌ای در گوگل داشته باشید متوجه می‌شوید که ایشان به نظریه پردازی دربارهٔ تئوری‌های توطئه شهرت دارد. این روزها هر کس بخواهد خودی نشان دهد و خودش یا کانالش را معروف کند دروغی به مصدق می‌بندد وگرنه ممکن بود ما تا آخر عمر هم اسم علی اکبر رائفی‌پور را نمی‌شنیدیم حتی ممکن بود نام محمود کاشانی را هم نمی‌شنیدیم.

 همکاری مصدق با ایل قشقایی برا ایجاد امنیت در جنوب

با روی کار آمدن دکتر مصدق، صولت الدوله نیز بخشی از اقتدار از دست رفته خود را به دست آورد. سردار احتشام که مدت دو سال و نیم ایلخان قشقایی بود به هیچ وجه توانایی اداره ایل را نداشت و اغتشاش موجود در قشقایی اولیای امور را به فکر انداخت که مسئله صولت الدوله حل و فصل شود چرا که به اعتقاد اکثر صاحب نظران وی تنها کسی بود که برای تصدی مقام ایلخانی قشقایی از قدرت کافی برخوردار بود.[5][6]

بالاخره با انتصاب محمد ناصر خان، فرزند ارشد سردار عشایر به مقام ایلخانی رسمی، عملا زمام امور از نو در دست صولت الدوله قرار گرفت و مرحله دیگری از تاریخ پرفراز و نشیب قشقایی پشت سر گذاشته شد. [7]

مصدق با برخورداری با حمایت صولت‌الدوله قشقایی توانست به سرعت اشرار را دستگیر و زندانی کند. این اقدام با استقبال گسترده دولت و مردم فارس مواجه شد زیرا امنیت راه‌ها و بسیاری از شهرهای جنوب فارس برقرار شده بود.

با این پشتوانه تازه، مصدق با جدیت و تلاش بی‌وقفه به اصلاحات خود ادامه داد. آشتی و سازش میان دو چهره اصلی ایالت، قوام الملک و صولت‌الدوله قشقایی، برقرار کردن امنیت درراه‌ها و نقاط مرزی، اصلاحات پیگیر و منظم در سازمان و تجهیزات قوای نظامی فارس، کنترل حوزه عمل و اختیارات پلیس جنوب، تأمین حقوق معوقه کارکنان ادارات، تلاش برای کاهش قیمت اجناس  و ارزاق، اهتمام به اقدامات عمرانی از اقدامات دکتر مصدق در دوران کوتاه والی گری فارس ایشان است.

 منبع:
 
1- گزارش های سالانه کنسولگری انگلیس در بوشهر صفحه ۱۲۲-۱۲۱-۱۲۹

2 - زندگینامه و مبارزات سیاسی دکتر مصدق نگارش نصرالله شیفته نشر کومش (۱۳۷۶)-صفحه ۲۸و۲۹

3 -خاطرات و تالمات دکتر مصدق به کوشش ایرج افشار انتشارات علمی(۱۳۶۴) صفحه ۱۲۴

4-پاسخ به کژ راهه ی احسان طبری نوشته عبدالله برهان (۱۳۶۸) صفحه ۲۲۱-۲۲۲

5- خاطرات و تالمات دکتر مصدق به کوشش ایرج افشار انتشارات علمی(۱۳۶۴) صفحه ۱۲۲

6 - ایل قشقایی در جنگ جهانی اول نوشته ناصر ایرجی(۱۳۸۰) صفحه ۱۳۶-۱۳۷

7 - همان صفحه ۱۳۷

312 سوال

339 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...