تولد کوروش

0 امتیاز
20 بازدید
سوال شده اردیبهشت 14, 1397 در کوروش بزرگ توسط پوریا
سلام و درود . راستش من با یکی از کوروش ستیزان بحث میکردم . میگفت که تولد کوروش افسانه هست و هر یک از مورخان هم چندین داستان مایل به افسانه نقل کرده اند و میگفت که کوروش افسانه هست . تولد کوروش افسانه هست ایا؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 14, 1397 توسط ashkan-dehghan مدیر پاسخ گویی (4,130 امتیاز)
با سلام

باید پذیرفت که اطلاعات دقیقی از دوران کودکی کوروش بزرگ در دسترس نیست اما آنچه گزنفون نوشته است به نظر منطقی تر می رسد.

درباره دوران کودکی زندگی کوروش بزرگ داستان‌ها و افسانه‌های فراوانی را ذکر کرده‌اند که البته چنین داستان‌هایی درباره دیگر فرمانروایان بزرگ تاریخ هم ذکر شده است و باید پذیرفت که دانش تاریخی ما درباره این دوران اندک است. مورخان یونانی مانند هرودوت، گزنفون و کتزیاس هر کدام درباره کودکی کوروش مطالبی را نوشته‌اند که اشتراک ندارند. اما این منابع تقریبا اشتراک دارند که نام پدر کوروش بزرگ، کمبوجیه است که تباری پارسی داشته است و نام مادر کوروش بزرگ هم ماندانا بوده است که از شاهزادگان ماد بوده است (کوروپدیای گزنفون، دفتر ۱، بخش ۲، بند ۱؛ تاریخ هرودوت، کتاب ۱، بند ۱۰۷). با توجه به استوانه مشهور کوروش می‌توان با قاطعیت گفت که نام پدر کوروش، کمبوجیه بوده است.

مشهورترین افسانه‌ای که درباره کودکی کوروش نقل شده افسانه هرودوت است. داستان‌هایی مانند این، در داستان‌های حماسی ایرانیان نظیر فریدون و کیخسرو آمده است اما به نظر نمی‌آید از نظر تاریخی قابل پذیرش باشند. درباره کودکی کوروش نوشته‌های گزنفون به نظر منطقی‌تر می‌رسد چرا که بر اساس کوروپدیای گزنفون، کوروش همانند شاهزادگان پرورش یافته و آموزش‌های نظامی و اخلاقی را دیده است. گویا افسانه‌ای که هرودوت نقل کرده است، به دنبال داستان سازی درباره علت اختلاف آستیاگ و کوروش بوده و این اختلاف را به دوران کودکی کوروش پیوند زده است. چه بسی چنین داستان‌هایی میان مردم کوچه و بازار ایرانی رواج داشته است ولی اصل داستان‌ها به دست ما نرسیده است.

نگاه کنید به:
زندگی‌نامه کوروش بزرگ: http://kheradgan.ir/?p=17149

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...