شهر ایلامی ها

0 امتیاز
56 بازدید
سوال شده مرداد 17, 1397 در ایران باستان توسط مرتضی طاهرخانی
درود و خسته نباشید
این شهری که در کنار تخت جمشید پیدا شد ایا مربوط به دوران ایلامی بوده؟
و چرا تخریب و غارت شدن در زمان پهلوی؟
ایا این ارتباطی با ساخت تخت جمشید در باستان دارد؟
یعنی تخت جمشید روی ان ساخته شده بوده ؟که در این صورت از بین بردن تمدن ایلامی ها بوده
سپاس گزارتون میشم اگه با مدارک کافی جواب این سوالو بدید مخصوصا دو سوال اخر

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آبان 1, 1397 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
 
بهترین پاسخ
همچنین نوشتار مفصل و نوین خردگان را در پاسخ به ادعای وجود آثاری از تمدن ایلام در تخت جمشید بخوانید:

http://kheradgan.ir/?p=18845
0 امتیاز
پاسخ داده شده مرداد 17, 1397 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
با سلام.
در پارسه هیچ شهر یا کاخی متعلق به تمدن با شکوه ایلام وجود ندارد.
گاها دیده میشود عکس هایی از محوطه جنوب شرق تخت جمشید معرفی میشود و میگویند این ها دیوار های خشتی ایلامی است که تخریب شدند!

- هیچ منبع تاریخی در هیچ گزارش تاریخی از محوطه جنوب شرق پارسه با عنوان ایلامی یاد نشده و مرتبط کردن این ساختمان ها با تمدن ایلام کاملا نا مستند است که فقط در آثار ناصر پورپیرار میتوان دید، جناب پورپیرار حتی از آوردن نام یک باستان شناس که محتوای مورد نظر ایشان را تایید کنند نا کام ماندند.

- بهتر است نگاهی به منبع عکس های منتشر شده از این به اصطلاح شهر ایلامی!! داشته باشیم. از آدرس زیر میتوانید صفحه کتابی که عکس ها از آن برداشت شده را مشاهده کنید:

http://xup.ir/images/58755736405366298812.jpg

همانطور که خواهید دید خود عکاس و کسی که این عکس ها را در کتابشان قرار دادند یعنی جناب اریک اشمیت این دیوار ها و خشت ها را خزانه مجموعه پارسه معرفی میکند . ( اشمیت، 1342:ص145) اریک اشمیت دومین باستان شناس مجموعه پارسه است و نه ایشان و نه هیچ باستان شناس دیگری این مجموعه را ایلامی معرفی نکرده است.

معمولا ناصر پورپیرار از نا آگاهی عمومی نسبت به آثار تاریخی کمال استفاده را میکند به عنوان مثال تنها دلیل ایشان اینست که این دیوار ها خشتی هستند پس ایلامی اند! چراکه تخت جمشید بنایی سنگی است!

درحالی که باز هم بر اساس کاوش های باستان شناسی تخت جمشید یک بنای کاملا سنگی نیست بلکه تمامی دیوار های این مجموعه از خشت و گل بوده است و حتی در تالار آپادانا قطر دیوار ها به بیش از 5 متر میرسد. اسناد و مدارک بیشتر در این موضوع را از آدرس زیر بخوانید:

http://kheradgan.ir/?p=18152

از سویی هر دیوار خشتی هم لزوما ایلامی نیست و اگر همانند جناب پورپیرار خشتی بودن را ملاک ایلامی بودن بدانیم پس به سادگی تمام آثار دوران قاجار نیز ایلامی اند!!

در مورد تخریب. این دیوار ها تخریب نشده اند بلکه همکنون نیز اگر به پارسه بخش خزانه رجوع کنید تمام دیوار ها را میتوان به صورت کوتاه شده مشاده نمایید. در دوران دکتر سامی ارتفاع این دیوار ها برای محافظت به 50 سانتی متر کاهش یافت و با آجر رخ بام بندی شد. (سامی ، علی (خرداد 1330) ، کارهای بنگاه علمی تخت جمشید، ماهنامه آموزش و پرورش، شماره 1 سال 25، صفحه 40)

البته امروزه این روش حفاظت با توجه به دانش روز این حوزه منسوخ گشته است.

اشمیت، اریک (1342). تخت جمشید (1)، بنا ها، نقش ها، نوشته‌ها. تهران: انتشارات امیرکبیر.

337 سوال

364 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...