بن مایه های ایرانی از دوران باستان

0 امتیاز
40 بازدید
سوال شده آبان 25, 1396 در هخامنشیان توسط مرتضی طاهرخانی
پرسشی ذهن بنده را درگیر کرده ممنون میشم پاسخی جامع دریافت کنم
ایا بغیر از بن مایه های ارامی سوریانی هرودوت و…… هیچگونه بن مایه های ایرانی از دوران باستان (عیلامی وهخامنشی ها و…) وجود ندارد یعنی خود تاریخ نویس های ایرنی انها را نوشته باشند؟؟؟؟؟؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آبان 25, 1396 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
بن مایه های فراوانی از خود ایرانیان به جا مانده است از جمله می توان به کتیبه ها و الواح اشاره کرد.

از دوران ایلام تعداد زیادی آثار باستانی به جا مانده است.

اما یکی از تاریخ نگاری مهم دوران هخامنشیان همانا کتیبه بیستون است که روایت به نسبت کاملی ارائه می دهد.

مواردی مانند استوانه کوروش بزرگ که گزارشی از رفتار کوروش با قوم مغلوب است هم می توان گفت در زمان فرمانروایان ایرانی نگاشته شده است. حتی بخشی از رویدادنامه نبونئید-کوروش هم در زمان فرمانروایان ایرانی نگاشته شدند.احتمال می رود روایت منظوم هم زیر نظر فرمانروایان ایرانی بوده است ولی با قاطعیت نمی توان گفت.

چندین و چند کتیبه از کوروش بزرگ (علاوه بر استوانه کوروش، کتیبه اور و اوروک، کتیبه های پاسارگاد)، داریوش بزرگ، خشایارشای بزرگ و... به دست آمده است.

علاوه بر کتیبه های پادشاهان هخامنشی، الواحی درباره پرداخت به کارگران و... به دست آمده است که دانش بسیار زیادی را در اختیار ما می گذارند. حتی اسناد و الواح بابلی هم به دست آمده است که حقایق فراوانی را آشکار می سازند.

از طریق این الواح است که در می یابیم بانوان از مزایای قابل توجهی برخوردار بودند.

بر اساس همین آثار است که در می یابیم برده داری در طول دوران هخامنشی به سمت حذف شدن پیش رفت. با توجه به افزایش قیمت برده‌ها و ثابت ماندن برخی خدمات دیگر و قیمت کالاهای اساسی که در اسناد بابلی باقی مانده،می توان  تحلیل کرد.

قطعا این گونه اسناد بسیار بسیار فراوان تر از اسنادی بودند که به دست ما رسیده است به ویژه آنکه ممکن است اسناد متاخر با توجه به پیشرفت فناوری دیگر بر روی الواح گلی نوشته نمی شدند و موارد دیگر جایگزین شده اند و البته این مواردی ماندگاری الواح گلی را نداشتند و نابود شده اند.

از دوره های دیگر مثل ساسانیان هم کتیبه ها و اسنادی به جا مانده است. اما رساله ها و کتاب های فراوانی که ریشه در دوران ساسانیان هم دارد وجود دارند که البته بیشتر آنها مربوط به آیین زرتشتی هستند.

به هر حال با توجه به یورش های فراوان به ایران و سلطه های چندین قرن بیگانگانی نظیر یونانیان و عرب ها بسیاری از اسناد ایرانی نابود شدند. اما امید واریم با جدی گرفته شدن باستان شناسی اسناد و داده های بسیار فراوانی به دست بیاید. چند سال پیش بود که کتیبه مهمی از خشایارشا یافت شد

نگاهی به کتیبه نویافته خشایارشا: http://kheradgan.ir/?p=180

کتیبه دیگری از داریوش بزرگ در روسیه به دست آمد.

کشف ستون سنگی مرمر با نام داریوش بزرگ در روسیه: http://kheradgan.ir/?p=14125

 مطمئنا اسناد فراوانی هنوز به دست نیامده اند و امیدواریم سال به سال اسناد بیشتری به دست بیایند.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...