صفویان و افشاریان و زندیان و قاجاریان

0 امتیاز
34 بازدید
سوال شده دی 5, 1397 در پس از اسلام توسط همای
میتوانید به من جواب بدهید که است این حکومت ها ایران باستان ستیز بودند و اهمیتی به ان نمیدادن.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 6, 1397 توسط kurosh-shahraki مدیر پاسخ گویی (4,640 امتیاز)
با سلام.

تحقیقات باستان شناسی حدود دو قرن قدمت دارد، شروع این تحقیقات در غرب مصادف است با دوران قاجار در ایران . پیش از این تاریخ یعنی دوران صفویه تا زندیه که نام بردید اطلاعات دقیق تاریخی در مورد دوران پیش از ساسانیان موجود نبود.
در این دوران تاریخ ایران باستان قبل از ساسانیان آمیخته با اساطیر پادشاهان کیانی است که در شاهنامه شرح کامل آن امده است، اتفاقا شاهان صفویه به اینکه از نسل شاهان کیانی هستند به خود فخر میکردند.

تحقیقات نوین باستان شناسی مرز بین تاریخ و اسطوره را روشن تر کرد و ما دانستیم پیش از ساسانیان نه پادشاهان کیانی و پیشدادی بلکه سلسله های عیلامیان، ماد ، هخامنشی، اشکانیان وجود داشتند.

در دوران قاجار اهمیت به تاریخ ایران وجود داشت ، گویند ناصر الدین شاه به تاریخ علاقه فراوانی داشته حتی در دوران فتعلی شاه ولیعهد وی با سفر به تخت جمشید دستور پاکسازی این بنا برای بازدید گردشگران را میدهد و سنگ نوشته ای مربوط به دوران قاجار در کاخ تچر تخت جمشید به عنوان یادمان این دستور کنده شد. (بر همین مبنا کند و کاو هایی در محوطه کاخ صد ستون به صورت غیر علمی انجام شد)

تزئینات خانه های قاجاری گاهی برگرفته از نقش نگاره های تخت جمشید است و مشروطه خواهان بزرگی چون مرحوم پیرنیا از دانش بالایی در حوزه ایران باستان برخوردار بودند و کتاب معروف «ایران باستان» را تالیف کردند.

پیروز باشید

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...