جنگ های ایران

0 امتیاز
34 بازدید
سوال شده مهر 28, 1396 در هخامنشیان توسط مریم
سرانجام جنگ های ایران و یونان چه شد. ایرانیها برنده شدند یا یونانیها. ایا واقعا ایرانیها در نبرد ماراتون و نبرد سالامیس و پلاته بازنده شدند و اینقدر تعدادشان زیاد ولی سربازان یونانی کم ولی تلفات ایرانیها بسیار زیاد و یونانیها بسیار کم. و در جنگ های ایران و اعراب واقعا اعراب بیابان گرد و جنگ ندیده راحت ارتش بسیار بزرگ و مجهز ساسانی در تاریخ طبری را راحت شکست دادند.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده مهر 28, 1396 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
درباره شکست یا پیروزی ایرانیان در جنگ با یونانیان باید توجه داشت که ما یک مفهوم جنگ داریم و یک مفهوم نبرد. در واقع جنگ کلیت را شامل می شود. اما نبرد صرفا یک رویارویی در یک منطقه است که دو طرف عملیات هایی انجام می دهند. به عبارت دیگر جنگ شامل چندین نبرد است و البته در یک جنگ فقط نبردها تعیین کننده نیستند. سرنوشت جنگ را اهداف دو طرف مشخص می کند. ممکن است یک جنگ با مذاکرات دیپلماتیک به پایان برسد و یک طرف پیروز جنگ شود. یعنی نبرد ها تعیین کننده پیروزی یا شکست طرف ها در جنگ نیستند.

مثلا در دوران معاصر و در جنگ ایران و عراق، ایران در خیلی از عملیات ها نا موفق بود و شکست خورد اما در نهایت عراق به هیچ کدام از اهداف خودش که به آن دلایل جنگ را آغاز کرده بود نرسید از جمله لغو قرارداد الجزایر که خوشبختانه هر چه تلاش کردند نتوانستند لغو کنند. در حالی که ایران تقریبا به همه اهدافش رسید و هم مرزها حفظ شد و هم عراق مجبور به پرداخت غرامت شد. تردیدی نیست که ایران پیروز جنگ بود.

در جنگ هخامنشیان و یونانیان تردیدی نیست که یونانیان که آغاز گر جنگ بودند به همه اهداف خود نرسیدند. ممکن است صرفا در نبردهایی داریوش و خشایارشا شکست خورده باشند و البته نبردهای زیادی را پیروز شدند و مرزها را امن نگه داشتند. اما شاید پایان جنگ را بتوان پیمان صلحی دانست که در زمان اردشیر یکم انجام گرفت که به نوعی به ضرر یونانیان بود. جالب آنکه از آن پس نفوذ هخامنشیان حتی در آتن و اسپارت بیشتر شد به طوری که در زمان اردشیر دوم، هخامنشیان باعث تمام شدن جنگ آتن و اسپارت شدند و حتی برای آنها تعیین تکلیف می کردند!!

این مواردی که گفته شد همه و همه بر اساس نوشته های یونانیانی است که ایرانیان را دشمنان خود می دانستند و گاه با غرض ورزی نوشته شدند. اگر ما منابع مرتبط ایرانی داشتیم بدون تردید می توانستیم بهتر قضاوت کنیم که متأسفانه هنوز چنین داده هایی به دست نیامده است.

مورخانی مانند هرودوت اغراق های فراوانی کرده اند و به نظر نمی رسد تعدادی که درباره سپاهیان نوشته اند درست باشد. می دانیم لشگر کشی و انتقال این تعداد انسان از مناطق گوناگون به آن منطقه بسیار کار دشواری است و حتی خطر مرگ و نابودی برای سپاهیان وجود دارد، بنابراین قطعا هخامنشیان هم در تعداد سپاهیان صرفه جویی می کردند.

اساسا هرودوت علاقه داشته است درباره همه اقوام از جمله هندی ها و مصری ها اغراق کند و روایات افسانه ای را بنگارد.

برای دانش بیشتر نگاه کنید به: http://kheradgan.ir/?p=11933

-----------------------------------------

درباره تهاجم اعراب هم باید توجه داشته باشیم که باز هم روایات دشمنان ایرانی به دست ما رسیده است. با بررسی تاریخ آن دوره ساسانیان در می یابیم که شاهنشاهی بزرگ ساسانیان از هم پاشیده شده بود. بسیاری از ولایات از دادن سپاهی به شاه شاهان سر باز می زدند و انسجام و همبستگی برای مقابله با عرب ها وجود نداشت. از این روی حتی احتمال دارد تعداد سپاهیان کمی توانسته باشند جمع کنند و حتی رفتار سردار سپاه ایران یعنی رستم فرخ زاد نشان می دهد که چندان راغب به جنگ نبوده است که این خود می تواند دلیل روشنی برای ضعیف بودن سپاه ایرانی باشد. در واقع عرب ها سپاهی ضعیف را شکست دادند.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...