همسر کمبوجیه چه کسی بوده است

0 امتیاز
117 بازدید
سوال شده مهر 28, 1396 در هخامنشیان توسط عسل
همسر کمبوجیه،پسر کورش بزرگ چه کسی بوده است؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده مهر 28, 1396 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (9,490 امتیاز)
 
بهترین پاسخ
درباره همسر کمبوجیه متاسفانه اطلاعات ما بیشتر از هرودوت به دست می آید و همانطور که می دانید هرودوت قابل اعتماد نیست.
به هر حال چند همسر درباره کمبوجیه بر شمرده اند که دو تن از آنها به نظر منطقی تر هستند هر چند ابهاماتی درباره آنها وجود دارد.

یک زن پارسی به نام «فایدیمه» (فیدیما) که دختر اوتانس (هوتن) بوده که مغ غاصب یا همان بردیای دروغین را رسوا کرد (هرودوت کتاب3، بندهای 69-70)
دیگری یک زن مصری به نام «نیته تیس» بوده است (هرودوت، کتاب 3، بند 1).

با این حال هرودوت می نویسد کمبوجیه مجنون شد و عاشق دو خواهر خود شد و آنها را به ازدواج خود در آورد (کتاب 3، بند 31)! به طوری که رکسانا و آتوسا را به عنوان خواهران و همسران کمبوجیه معرفی می کنند که به راستی ابهام بسیار زیادی در این گفته وجود دارد چرا که آثار باستانی کاملا خلاف آنچه هرودوت درباره رفتار کمبوجیه در مصر نوشته است را نشان می دهند.
به طور خلاصه باید عرض کنم که بر اساس منابع معتبر که آثار باستانی باشند، مشخص می‌شود که کمبوجیه رفتار خوبی با معابد مصر داشته است و به عقاید مصریان احترام ویژه‌ای گذاشته است. چند کتیبه به جا مانده است که این موضوع را به اثبات می‌رسانند. اما هرودوت با آب و تاب فراوان از بی احترامی های کمبوجیه به معابد مصری می نویسد!! یکی از مشهور ترین بی احترامی‌ها که هرودوت نقل کرده است و همه کتاب‌های موجود به گفته هرودوت استناد می‌کنند، کشتن گاو آپیس توسط کمبوجیه است که این گاو برای مصریان مقدس بوده است. اما جالب آنکه آثار باستانی به دست آمده کاملا خلاف این موضوع را نشان می‌دهند. جالب آنکه مدفن همین گاوهای مقدس به دست آمده و حاکی از احترام ویژه کمبوجیه به آن دارد.نکته مهم آنجاست که در کنار جایگاه گاو آپیس کتیبه‌ای از کمبوجیه وجود دارد که نشان می‌دهد به ‌دستور کمبوجیه مراسمی برای این گاو برگزار شده است و حتی و تابوت ارزشمندی تهیه شده است. بر اساس آن کتیبه مشخص می شود که کمبوجیه گاو را نکشته است. یعنی کاملا وارون آنچه هرودوت نوشته است!!

بنابراین باید به گفته هرودوت درباره مجنون شدن کمبوجیه و ازدواج او با خواهرانش هم تردید جدی کرد.

280 سوال

307 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...