یک مقاله در دفاع از تخت جمشید

0 امتیاز
70 بازدید
سوال شده اسفند 7, 1394 در هخامنشیان توسط کوروش
با سلام و خسته نباشید برای خدمات ارزشمند شما در حوضه علم تاریخ ایران و جلوگیری از دروغ پردازی در ان.


مدتی است که اقای پورپیرار کلیپی به نام تختگاه هیچکس را ساخته است. و ادعا های عجیب و گاه خنده داری نموده است.
من مقاله ای در مورد کلیپ ایشان و مطالبش تهیه کردم و از انجایی که خود من سواد اکادمیک در تاریخ ندارم و صرفا از روی علاقه و مطالعه کتاب اطلاعات تاریخی خود را کسب کرده ام از شما درخواست دارم که این مقاله را بخوانید و اشکالات ان را گرفته  و یا توضیحات بیشتری که لازم است بدان افزوده شود را انجام دهید و در آخر اگر ان را شایسته سایت خردگان میدانید ان را برای اگاهی مردم و جلوگیری از تحریف تاریخ ایران منتشر کنید .

با سپاس و تشکر بسیار.

مقاله
--------------------------------------------------------------------------------------آیا تخت جمشید یک سازه نیمه کاره بوده است؟؟

جناب اقای پورپیرار اعتقاد و باور دارد که تخت جمشید یا پارسه یک بنای نیمه ساز و ناتمام است. به طوری که هرگز شاهان هخامنشی در این بنا سکونت نکرده اند و  جشن هایی که ادعا میشود در این مکان صورت گرفته اند نیز دروغ است.
با همین پشتوانه فکری پورپیرار کلیپ((تختگاه هیچکس)) را ساخته است.
پورپیرار علت ناتمام ماندن این بنا را پدیده پوریم و داستان یهودی استر میداند. و به کتابی داستانی استناد میکند که هیچ مورخی ان را سند تاریخی نمیداند.و اصولا ان را یک رمان میدانند.
اما بحث بر سر پوریم به چند خط خلاصه نمیشود.و نیاز به بحث های طولانی دارد.

برای مطالعه در مورد استر رجوع شود به
http://kheradgan.ir/%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%B7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D9%86/

اما بحث پاسخ دادن به این کلیپ نیازمند برسی و پاسخ علمی به تک تک گفته هایش است.
اما ما در ابتدا به کلیات میپردازیم.
ابتدا از انکه اقای پورپیرار محور تمام گفته هایش قرار داده است شروع میکنیم.

با توجه به شواهد به دست امده از امکانات و سکونت و اثار سکونتی که در تخت جمشید پیدا شده است و همچنین توصیفات مورخین دوران باستان از تخت جمشید داشته اند به طور کل ادعای اقای پورپیرار مبنی بر ناتمام بودن تخت جمشید  رد میشود.
بنگرید به نمونه هایی از این اثار و مدارک:
اولین نمونه ادعا و گفته خود داریوش بزرگ بر سنگ های دیوار جنوبی تخت جمشید است.
در کتیبه ایلامی داریوش به زبان خویش از برپایی ارگ شهر پارسه سخن میگوید که قسمتی از آن نوشته را قرار میدهیم.
(( داریوش شاه گوید:در این مکان قلعه بنا شد پیش از این هیچ چیز ساخته نشده بوده است.به خواست اهورامزدا و همه خدایان که با اویند قلعه حاضر ساخته شد و من ان را بنا کردم پایان دادم و زیبا و مستحکم کردم همانگونه که به من گفته شده بود.))
( منبع:صفحه 83کتاب راهنمای کلاسیک و مستند تخت جمشید اثر ابولحسن نجف زاده)

داریوش در کتیبه بابلی خود در این مکان نیز به اتمام کار ساخت تخت جمشید سخن میگوید.
( منبع:اشمیت . تخت جمشید .جلد اول صفحه 61)
و این کتیبه ها در تخت جمشید بسیار اند مثلا در کاخ تچر از داریوش و در کاخ صد ستون از اردشیر  ما کتیبه هایی را داریم که ساخت ان بنا را به خود نسبت میدهند و از اتمام ان میگویند.
در کنار این کتیبه ها مورخین از اشیای پیدا شده هم میگویند.
به عنوان مثال ((زمانی که وسایل حمام داریوش سوم را برای اسکندر مقدونی فراهم کردند وی از ان همه شکوه به وجد امد و به همراهان خویش چنین گفت: این است معنای شاه بودن.))
( منبع : اشمیت. کاخ تچر صفحات 215و218)
این متن به وضوح نشان میدهد که تخت جمشید کاملا مورد بهره برداری قرار می گرفته است و شاه در ان سکونت داشته است.

وجود راه اب در سراسر تخت جمشید و مخصوصا در کنار کاخ تچر که به شبکه سراسری اب رسانی پارسه متصل بوده است نشان از ان دارد که این کاخ ها حد اقل به مرحله ای از سکونت رسیده اند که نیاز به سیستم اب رسانی دارند.
و این یعنی کاخ ها مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته بودند.
( منابع: صفحه 193 کتاب راهنمای کلاسیک و مستند تخت جمشید و سامی گذارش های باستان شناسی جلد دوم صفحه51و48)

طبیعتا اگر جناب پورپیرار در گفتار خود صادق بودند پس نباید هیچ گونه آثار اتش سوزی همانند ان چیزی که بسیاری از مورخین دوران باستان گذارش کرده بودند در این کاخ ها وجود میداشت.چراکه هیچ کس کاخ و ارگی را که حتی به مرحله ساخت دیوار نرسیده است را اتش نمیزند!
اما
اینگونه نیست و اثار اتش در سراسر تخت جمشید دیده میشود.
( شواهد نشان از ان دارد که کاخ صد ستون محتمل بیشترین خسارت در زمان اتش سوزی اسکندر گردیده است)
( شهبازی راهنمای مستند تخت جمشید صفحه166)

(آثار زغال و خاکستر زیادی بین 70سانتیمتر تا 2متر که در تالار مرکزی و ایوان شمالی کاخ صد ستون مشاهده گردید نشان داد که این کاخ بیش از سایر کاخ ها مورد اتش سوزی مهیب اسکندر قرار گرفته است)
( سامی پایتخت های شاهان هخامنشی صفحه209)

اما ناراستی آقای پورپیرار به همین جا ختم نمیگردد.
ما هم در منابع و آثار مورخین دوره باستان و هم در کاوش های منطقه خزانه تخت جمشید این نکته را داریم که خزانه پر از ثروت و خراج ساتراپی ها بوده است. اگر واقعا ساختمان ها کامل نشده بودند .ثروت عظیم هخامنشیان را در ساختمان هایی نا کامل و بدون حفاظت و استحکامات کافی جمع اوری نمیکردند.
بنگرید به برخی روایات از خزانه تخت جمشید.
( ثروتمند ترین شهر زیر اسمان خانه های خصوصی در طی سالیان دراز از ثروت و فراوانی انباشته شده بود... بسیاری از خانه های افراد عادی از مبل و لباس پر بود از تخت جمشید نقره بسیار برده شد و طلای غارت شده هم کم نبود لباس های گران بهای زیاد به رنگ ارغوانی و طلا کاری شده پاداش فاتخان بود)
( دیودروس سیسیلی . حکومت ماد ها آشور و سرزمین میان رودان . صفحه 727و721)


استرابو نیز از شکوه تخت جمشید میگوید و از این میگوید که ثروت هخامنشیان در ان جا جمع شده بود
( هر چند که کاخ های شوش را بیش از هر جای دیگر مزیین و آراسته کرده بودند اما کاخ های تخت جمشید و پاسارگاد نیز کمتر مورد توجه شان نبود. در هر حال گنجینه ثروت و ارامگاه دودمان هخامنشی در ان جا قرار داشت . زیرا هم میهن موروثی ان ها در ان جا بود و هم طبیعت انجا مستحکم تر و ایمن تر بود)

(Quintus curtius . III.3.13)

کنت کورث هم از حرص و آز یونانیان در تاراج تخت جمشید چنین میگوید:
( ثروت و مکنت شاه سراسر زمین را پوشانده بود نقره ها را به کناری گذاشته بودند تا در میان سربازان تقسیم کنند. جامه ها و زینت آلات ان همه اشراف و خاندان های بلند پایه پارسی آن همه زنان خاندان های مشهور ظروف زرین دهنه های طلا که همه به وسیله صاحبانشان رها شده بود... گنجینه ها چنان بود کا چپاول گران دست های کافی برای تاراج نداشتند)
( دیودروس سیسیلی 1374 . حکومت ماد ها آشور و سرزمین میان رودان صفحه726)

(در سال 1312 تالار 32ستونی تخت جمشید کشف شد و در ان 30هزار لوح گلی پیدا شد که با 750لوح گلی که در خزانه پیدا گردید در مجموع گنجینه بزرگی از اطلاعات را پیش روی باستان شناسان و مورخان قرار داد.)

( صفحه 313کتاب راهنمای کلاسیک و مستند تخت جمشید)
وجود این کتیبه ها هم در خزانه و هم در تالار 32ستونی آشکارا از وجود سیستم اداری در این کاخ ها سخن میگویند. و مکان های پیدا شدن لوح ها نشان دهنده ساختمان های مدیریتی و اداری تخت جمشید است. بی شک اگر این ساختمان ها کامل نبودند نمیتوانستند در ان به انجام امور اداری بپردازند.
نگاه کنید به محتوای کتیبه ها :
( ترجمه این الواح ما را به شناخت درستی از مذهب و چگونگی برگزاری مراسم ان تقویم و ماه های هخامنشی معیار های وزنی و پولی حقوق زنان و کودکان .فعل و انفعالات مدیریتی چگونگی افزایش تولید و بهره وری، تنوعات قومی کارگران جغرافیای شهر ها و مکان ها و بسیاری از شاخصه های دیگر میرساند)
( سامی گزارش های باستان . جلد دوم صفحه 74و71)

همه این ها جدای از حجم عظیم اثار و عتیقه هایی است که از تخت جمشید پیدا شده است. متاسفانه کاوش گری گروه های خارجی و اروپایی در این مناطق برای رضای خدا و از جهت اشکار کردن تاریخ ایران بزرگ نبوده است بلکه انان به دنبال سرقت اثار ملی ایران بوده اند به طوری که اگر در تاریخ معاصر تخت جمشید تامل بکنیم شاهد حجم بزرگی از سرقت اثار ملی ایران هستیم.
( حجم آثار عتیقه ای که در نخستین تقسیم نصیب موسسه شد به قدری بود که برای انتقال ان ها به بندر بوشهر جهت حمل به آمریکا به یک کاروان کامیون احتیاج بود)
( تاراج بزرگ .صفحه 275)

این موارد به طور کل بی اساس بودن گفتار پورپیرار در ناتمام ماندن تخت جمشید را اثبات میکند. و متاسفانه اقای پورپیرار به دنبال حقیقت نبودند و فقط به دنبال تخریب آثار ملی ایران بودند و فقط خداوند بزرگ میداند که ایشان از دروغ پردازی در تاریخ ایران چه چیزی نصیبشان میشده است

-----------------------------------------------------------------------------
با تشکر فراوان از زحمات شما

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اسفند 7, 1394 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
با سلام و درود بر شما دوست گرامی و یار و همراه بزرگوار

بسیار نوشتار ارزشمندی است و از منابع و مآخذ خوبی استفاده کردید. قطعا به عنوان نوشتار ارسالی کاربران منتشر خواهیم کرد. ما محتوای نوشته‌های ارسالی که کلیت آن در راستای اهداف پایگاه باشد دست کاری نمی‌کنیم و حساسیت ما بیشتر در مواردی مانند فن نگارش علمی و پژوهشی و همچنین مشخصات کامل منابع است و البته یک ویراستاری انجام می دهیم.

این روزها در مقالات دو نحوه رایج استناد مشاهده می‌کنیم. یکی «درون متنی» که بیشتر مطالب خردگان به این شکل است و دیگری به صورت پانویس. من احساس می‌کنم مطلب شما بهتر است به صورت پانویس باشد که خود ما این موضوع را درست می‌کنیم.

اما صمیمانه خواهش می‌کنم مشخصات کامل منابع و مآخذ را در انتهای نوشتار لیست کنید. این موضوع خیلی خیلی مهم است. در انتهای نوشتار حتما و حتما باید چنین چیزی باشد:

بن‌مایه‌ها و یاری‌نامه‌ها:
- آلن، تونی؛ فیلیپس، چارلز؛ کریگان، مایکل (۱۳۸۴). سرور دانای آسمان. مشاور: دکتر وستا سرخوش کریتس. مترجمان: زهره هدایتی، رامین کریمیان. تهران: نی.
- ابن‌بلخی (١٣٧۴). فارسنامه. به کوشش منصور رستگار فسایی. شیراز: بنیاد فارس‌شناسی.
- استنفورد، مایکل (۱۳۸۷). درآمدی بر فلسفه تاریخ. ترجمه احمد گل‌محمدی. تهران: نی.
- الیاده، میرچا (۱۳۹۳). اسطوره بازگشت جاودانه. ترجمه بهمن سرکاراتی. تهران: طهوری.


مثلا در منابع شما این نمونه را مورد بررسی قرار می دهیم: «صفحه 83کتاب راهنمای کلاسیک و مستند تخت جمشید اثر ابولحسن نجف زاده»

حتما باید نام انتشارات، سال انتشار و محل انتشار آن مشخص باشد و در انتهای نوشتار آورده شود.

این یک نمونه از مشخصات کامل کتاب است که باید در انتهای نوشتار بیاید:
- تفضلی، احمد (١٣٨۹). تاریخ ادبیات ایران پیش از اسلام. تهران: سخن.

یعنی کتاب شما باید به این صورت شود:
- نجف زاده، ابوالحسن ([سال انتشار]). راهنمای کلاسیک و مستند تخت جمشید. [محل انتشار]: [نام انتشارات].

می بینید که مشخصات بیشتر نیاز است.

چنانچه کتاب ترجمه است، نمونه به این صورت است:
- بیرونی، ابوریحان محمد بن احمد (١٣٨۶). آثارالباقیه عن القرون الخالیه. ترجمه اکبر داناسرشت. تهران: امیر کبیر.

اگر از مقاله استفاده می کنید. نمونه اش به این صورت است:
- کرمی‌پور، حمید؛ خالقیان، مجید (۱۳۹۳). «بررسی محتوایی روایت ابومسلم خراسانی (با تأکید بر ابومسلم‌نامه طرسوسی)». بهار ادب. س ۷، ش۴. صص ۴۳۷-۴۵۵.

چنانچه از فیلم های مستند و یا موارد دیگر استفاده می کنید هر مشخصاتی که می تواند مخاطب را در یافتن آن اثر کمک کند ذکر کنید. چنانچه از سایت یا صفحه اینترنی برداشت کرده اید حتما و حتما آدرس صفحه را درج کنید. در مستند ها معمولا کارگردان و تهیه کننده را ذکر میکنند و موسسه ای که محصول را ارائه داده است هم می آید. سال انتشار هم حتما ذکر شود.

((موضوع مهم دیگر اینکه حتما و حتما نام و نام خانوادگی خود را برای ما ارسال کنید که مطلب بدون نام و نشان منتشر نشود. ))مدت‌ها بود که میخواستیم درباره این موضوع مطلب بذاریم که فرصت پیدا نمی‌کردیم. با اجازه شما چند نکته قبل از متن شما یا بعد از متن شما اضافه می کنیم.

نکته مهمی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد این است که نقشه اولیه تخت جمشید به هیچ وجه به این وسعت نبوده است. در واقع به مرور در تخت جمشید بخش‌هایی اضافه شده و بازسازی‌هایی انجام گرفته است. اگر جاهایی از تخت جمشید هم ناتمام مانده است به دلیل همین اضافات و بازسازی‌ها است. یک بنا بعد از سالیان زیاد نیاز به بازسازی و اضافاتی دارد که کتیبه‌های شاهنشاهان هخامنشی این را نشان می‌دهد.

یعنی به این صورت بوده است که داریوش بزرگ، کاخ‌هایی را ساخت و مورد استفاده قرار داد. بعد از او خشایارشای بزرگ، کاخ‌هایی را به آن اضافه کرد و حتی تغییراتی در ساخته‌های پدرش داریوش به وجود آورد. این موارد صراحتا در کتیبه‌های تخت جمشید آمده است و بررسی های باستان شناختی این موارد را نشان می دهد.

ما حتی یک کاخ نیمه تمام در تخت جمشید داریم که نشان می‌دهد حتی تا اواخر دوران هخامنشی مشغول ساخت کاخ‌های جدید بودند. از همه مهم تر کتیبه‌ای از اردشیر سوم به جا مانده است که پلکان غربی را در کاخ‌های شاهنشاهان نخستین هخامنشی به وجود آورده است. این یعنی بازسازی و نوآوری در تخت جمشید.

اگر هم جاهایی در تخت جمشید می‌بینیم که به نظر ما نا تمام می‌رسد در واقع نا تمام ماندن اضافات جدید و بازسازی‌ها می‌باشد که هر بنایی نیاز دارد. احتمالا اکثر آنها کارهایی است که در زمان اردشیر دوم یا سوم شروع شده است و به دلیل تهاجم بیگانگان نا تمام مانده است و ربطی به خشایارشا و یا داریوش بزرگ ندارد.

تخت جمشید در دوران داریوش و خشایارشا بدون شک کامل بوده و مورد استفاده قرار می‌گرفته است. کارهایی که از آنان باقی مانده است بسیار با شکوه می‌باشند. اما بازسازی‌ها و اضافات شاهنشاهان پایانی هخامنشی ناتمام مانده است که با توجه به شرایط پایان هخامنشیان و تهاجم بیگانگان کاملا طبیعی است. این هم موضوعی نیست که پورپیرار یا ایران ستیزان متوجه شده باشند. از مدت ها قبل از آنان این موارد برای پژوهشگران آشکار بود.

سپاس فراوان از شما و اینکه در راه فرهنگ و تمدن ایران تلاش می کنید.
0 امتیاز
پاسخ داده شده اسفند 8, 1394 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
فکر میکنم درباره این موضوع به صورت رایانامه ای مکاتبه کنیم بهتر باشه... لطفا به بنده رایانامه بزنید تا گفتگو را ادامه دهیم:

majid.khaleghian@gmail.com

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...