نیاکان لرها و کردها

0 امتیاز
169 بازدید
سوال شده بهمن 26, 1394 در ایران باستان توسط بی نام
با سلام,ایا لولوبیها نیاکان لرها و گوتیها نیاکان کردها هستن؟درباره شهر ارته هم توضیح بدین و ایا همون جیرفته؟تمدن جیرفت و شهر سوخته از چه اقوامی هستن؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 26, 1394 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,110 امتیاز)
با سلام

پیش از هر چیز باید ببینیم تعریف ما از قوم و قومیت چیست! برخی مراد از قوم را یک نژاد می‌دانند (که باز هم درباره تعریف نژاد بحث پیش می‌آید) برخی دیگر یک نظام قبیله‌ای برای یک قوم قائل هستند و برخی دیگر در ذهنشان قوم و ملت را یکسان می پندارند!

در واقع پاسخ دادن به سوال شما دشوار است چرا که تعریف قوم در این بحث هنوز مشخص نشده است.

به هر حال درباره ریشه اقوام کنونی ایران نظر قطعی دادن واقعا دشوار است. موضوع لولوبی‌ها و گوتی‌ها هم از فرضیات قابل تأمل است و همچنین برخی لرها را بازمانده کاسی‌ها می‌دانند و کردها را بازمانده بخشی از مادها. اما داده‌های ما از اقوام آن دوران کامل و دقیق نیست که بخواهیم یک نظر قطعی و دقیق ارائه دهیم.

آنچه امروز مسلم است این می باشد که هم زبان کردها و هم زبان لرها از زبان‌های ایرانی هستند.

موضوعی هم که در طول تاریخ دیده شده این است که هویت‌ها به دلیل تبادلات فرهنگی و اجتماعی با تحولاتی روبرو بوده اند. گاهی چند قبیله با یکدیگر همبسته می‌شدند و پیوند برقرار می‌کردند و هویت نوینی به وجود می‌آمده. گاهی بخش زیادی از مردمان یک قبیله به زندگی شهری روی می‌آوردند و هویت شهری جایگزین می‌شد.

خیلی بعید است که لرهای امروزی دقیقا و بدون هیچ تحول فرهنگی و اجتماعی و حتی نژادی، بازمانده لولوبی‌ها باشند و همچنین باز هم بعید است که کردها بدون هیچ تحولی بازمانده گوتی‌ها باشند. اما شاید آداب و رسوم این اقوام (لولوبی‌ها و گوتی‌ها) در تحولات فرهنگی و اجتماعی اقوام کنونی نقش ایفا کرده باشند. کما اینکه ممکن است همین اقوام (لولوبی‌ها و گوتی‌ها) در تحولات فرهنگی و اجتماعی دیگر اقوام کنونی ایران و دیگر شهرهای ایران نقش ایفا کرده باشند.

درباره ارته به نظر می رسد که همان جیرفت باشد چرا که شواهد زیادی در این باره وجود دارد. می توانید به مقالات پرفسور مجیدزاده مراجعه بفرمایید.

باز هم عرض می کنم پاسخ دادن به این سوال که تمدن جیرفت شهر سوخته از چه اقوامی بودند، دشوار است چرا که تعریف قوم در این بحث ما هنوز روشن نشده است.

نکته‌ای که درباره ارته وجود دارد این است که هرودوت نام قدیمی پارس ها را «آرتین» ها نوشته است (کتاب ۷، بند ۶١) که شباهت آشکاری به نام ارته دارد. در این باره هم می‌توانید به کتاب دانشنامه کاشان نوشته جهانشاه درخشانی مراجعه بفرمایید که فرضیه مهاجرت آریاها را رد کرده است.

331 سوال

358 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...