کردهای اصیل

0 امتیاز
81 بازدید
سوال شده بهمن 19, 1394 در سایر توسط بی نام
لطفا درباره کردهای اصیل توضیح بدین,بطور کلی درباره کردها از زمان باستان تا کنون توضیح بدین,باسپاس

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 19, 1394 توسط ahmadreza-hosseyni کاربر ویژه (1,140 امتیاز)
درود گرامی، نخست اینکه ما باید تعریف خود را از اصیل بیان کنیم. اگر منظور خلوص نژادی و فرهنگی است کمی یافتن چنین چیزی دشوار است. دوم اینکه واژه کرد در موارد مختلف معانی و کاربردهای متفاوت داشته.

در کتاب آناباسیس نوشته گزنفون به برخی اقوام ایرانی اشاره شده که کاردوخ نامیده میشدند.در کتاب تاریخ مردان نامی نوشته پلوتارک هم در بخش لولکولوس سردار رومی که با تیگران شاه ارمنستان میجنگید.به منطقه ای به نام گوردین اشاره شده که میان پارتها و ارمنی ها و آتروپاتنی ها دست به دست میشد و در این مورد گوردینان برای تیگران میجنگیدند.

 http://kheradgan.ir/?p=11867
به لینک بالا سر بزنید

در دوران ساسانی و اسلامی واژه کرد برای تمامی اقوام کوچنشین غرب ایران ساسانی به کار میرفت و در تواریخ اسلامی،دیلمی ها و بلوچ ها هم کرد نامیده میشوند و ما در تبرستان و خوزستان و کرمان شاهد حضور اقوامی هستیم که اعراب کرد مینامنمدشان.و این نشان میدهد که کرد در آن زمان نام قوم خاصی نبود ولی از دوران آل بویه شاهد بروز نام قومی و حتی دولتهای کرد هستیم مانند دولت بنی حسنویه که تحت الحمایه دیالمه ری و همدان بود.در دوران سلجوقی ایالت کردستان شکل میگیرد.از این زمان شاهد تنش قومی میان کردها و ارمنی ها و ایلات ترک ایجاد میشود که به پیروزی ترکان می انجامد.در دوران صفوی بخشی از کردها وارد اتحادیه قزلباش شده و برخی با عثمانی همکاری کردند اما در طی جنگهای صفویان و عثمانی بیشینه کردستان به تسخیر عثمانی در میاید.

به لینک زیر مراجعه کنید:
http://goo.gl/tu3M1W

سر جمع کردها مردمانی ایرانی زبان و ایرانی تبارند و با اقوام مختلف اختلاط داشته اند و دشوار است بگوییم کدام کرد خالص و اصیل هست یا نه

331 سوال

358 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...