پرفسور سمیعی: تخت جمشید نمادی برای شناساندن بیشتر توانمندی های ایرانیان است

| فرستنده: بهزاد نصیری | واپسین به روزرسانی: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ |


پرفسور سمیعی: تخت جمشید نمادی برای شناساندن بیشتر توانمندی های ایرانیان است.

پرفسور سمیعی: تخت جمشید نمادی برای شناساندن بیشتر توانمندی های ایرانیان است

شیراز- ایرنا- پروفسور مجید سمیعی استاد علوم مغز و اعصاب جهان در بازدید از میراث جهانی تخت جشمید گفت: تخت جمشید و دیگر اماکن تاریخی ایران، اشاعه دهنده فرهنگ و توانمندی های ایرانیان و راهی برای شناساندن بیشتر تاریخ ایران زمین است.

به گزارش خبرنگارایرنا پرفسور سمیعی بعد ازظهر یکشنبه در حاشیه بازدید شرکت کنندگان پنجمین همایش فدراسیون بین المللی انجمن های مغز و اعصاب در شیراز از میراث جهانی تخت جمشید بیان کرد: جراحان و پژوهشگرانی که امروز در تخت جمشید حضور یافته اند، تخت جمشید را تنها نه از آن جهت که بنایی عظیم است قابل تحسین می دانند بلکه به توانمندی فکر و مغز ایرانیان در دو هزار و ۵۰۰ سال پیش در طراحی، معماری، سیستم مدیریتی و خلق چنین آثار و نقوشی پی خواهند برد.

وی عزم همگانی برای حفظ و پاسداشت و اشاعه فرهنگ و تاریخ و توانمندی های ایرانیان را لازم و ضروری دانست و افزود: اکنون همه نگاه‌ها معطوف بر ایرانیان و توانمندی هایشان است.

پرفسور سمیعی اظهارداشت: آنچه که امروز در تخت جمشید دیدم و همیشه بر آن تأکید دارم توجه داشتن به اصل کیفیت در انجام امور و خلق آثار است.

به عقیده وی، تخت جمشید بارزترین نمونه ای است که نشان می دهد ایرانیان از گذشته دور تا کنون ماندگاری آثار و عملکرد خود را با تکیه بر اصل کیفیت و توجه به آن کار به اثبات رسانده اند.

وی متخصصان و دانشمندان را در این بازدید سفیرانی خواند که با دیدن بنای شکوهمند تخت جمشید، آوازه ایران را در تمامی ابعاد به گوش مردم کشور خود خواهند رساند.

این جراح برتر جهان ادامه داد: امیدوارم با تأسیس مراکز تحقیقاتی برای تربیت زبده ترین نیروی های مغز و اعصاب، ایران به یک مقصد عالی گردشگری پزشکی تبدیل شود که به یقین، این انتظار دور از ذهن نیست.

مجید سمیعی (زاده ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در شهر تهران) پزشک و جراح مغز و اعصاب سرشناس ایرانی است. او ریاست بیمارستان خصوصی علوم عصبی هانوفر در آلمان را بر عهده دارد که خود بنیان‌گذار آن بوده است.

وی در زمینه تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی دستگاه عصبی محیطی مطالعات مهمی انجام داده‌ و بیشترین اعمال جراحی روی تومورهای موسوم به «نورینوم آکوستیک» داشته است.

سمیعی شاگردان زیادی تربیت کرده ‌است که در کشورهای مختلف جهان به فعالیت در زمینه جراحی مغز و اعصاب مشغول هستند و هر ساله کنفرانسی را به افتخار سمیعی در یکی از کشورها برگزار می‌کنند.

سمیعی در ۱۰ مهر ۱۳۹۰ به دریافت عنوان استاد افتخاری دانشگاه تهران نائل شد. او همچنین در سال ۲۰۱۴ از سوی آکادمی جهانی جراحان مغز و اعصاب عنوان برترین جراح مغز جهان را به خود اختصاص داد.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

سلسله هخامنشیان از سال ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد در ایران حکومت کردند.

مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

پرفسور سمیعی: تخت جمشید نمادی برای شناساندن بیشتر توانمندی های ایرانیان است

برگرفته از:

– (۶ اردیبهشت ۱۳۹۵). «پرفسور سمیعی: تخت جمشید نمادی برای شناساندن بیشتر توانمندی های ایرانیان است». خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا).

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
هواداران کوروش بزرگ در اینستاگرام خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال تاریخ پرسیا کانال خردگان در تلگرام

دزدان فضای مجازی - خردگان

نوشتارهای پیشنهادی

1 دیدگاه

  1. آری !در باره هخامنشیان نوشته اند از ۳۳۰ تا ۵۵۰
    که بهتر بود مینوشتند از ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد

    شایسته بود در باره کشف تاریخی “نشانه های انکار نا پذیر تمدن و فرهنگ پارسیان هخامنشی در آمریکای لاتین” با میهمانان پروفسور سمیعی چند کلمه ای در میان گزارده میشد… کتاب “آمریکای پارسیان هخامنشی” به زبان فرانسوی آماده انشار است… چکیده ای از کتاب را به زبانهای پارسی خودمان و اسپانیولی و انگلیسی برای هدیه از راه رایانه
    آماده کرده ام کافیست برای دریافت آ ن تلنگری به آدرس ایمیل مظهری بزنید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا