واکنش‌ها به مهران مدیری

| نویسنده: احمدرضا حسینی* | واپسین به روز رسانی: ۱۱ آذر ۱۳۹۴ |


نگاهی به واکنش‌ها به مهران مدیری درباره گذاشتن نام کوروش بر روی یک سگ.

نگاهی به واکنش‌ها به مهران مدیری درباره گذاشتن نام کوروش بر روی یک سگ.

مهران مدیری از جمله هنرمندانی است که به علت سریال‌های طنزش محبوب ملت ایران و قشر فرهنگی است و شاید بتوان علت آن را قدرت انتقادی و تابو شکنی وی دانست. وی عامل شادی دل ملیون‌ها ایرانی و آگاهی آنان است اما در چند مورد کارهایش واکنش‌هایی را در پی داشته است؛ برای نمونه همین چند وقت پیش به علت نارضایتی پزشکان سریال در حاشیه قطع شد.

اخیرا هم در سریال عطسه که در تابستان ساخته شد اتفاقی افتاد که باعث واکنش‌هایی شد. کلیپی از این سریال در فضای مجازی پیچید که در این کلیپ پیرامون سگی بحث می‌شود که از نژاد دوبرمن است و کوروش نام دارد!

البته این بار واکنش‌ها به شدت دفعات پیش نبود، کار به قطع سریال نکشید و حتی همانند برخی از موارد مثل فیتیله‌ای‌ها تظاهرات نشد و نمایندگان مجلس واکنش نشان ندادند بیشتر در فضای مجازی واکنش‌های گوناگونی بوجود آمد.

باتوجه به اینکه در عرف جامعه ایرانی به فتوای علمای اسلام، سگ حیوانی نجس شمرده می‌شود، درباره این حیوان حساسیت‌هایی وجود دارد. حتی نگاه تحقیر آمیز به این حیوان در جهان وجود دارد و حتی در بسیاری از زبان‌های گوناگون نوعی ناسزا محسوب می‌شود.

پیش از آنکه به تحلیل‌های گوناگون بپردازیم باید خاطر نشان کنیم که متأسفانه برخی از افراد که چه بر روی قومیت خود و چه بر روی مذهب و چه تابوها تعصب دارند، گردنکشی می‌کنند و توهین‌هایی روا می دارند. این بار هم متأسفانه توهین‌های شدید و رکیکی نسبت به مهران مدیری روا داشتند که البته صرفا در فضای مجازی بود.

این توهین‌ها به هیچ روی مورد قبول نیست و از سویی ملت بزرگ ایران شریف تر از آن است که از ایشان خواهان پوزش شود. اما این ماجرا بودار تر از آن است که بتوان به سادگی از آن گذشت. این موضوع نیاز به تحلیل دارد و بررسی تحلیل‌های گوناگون از آن می تواند زمینه سازی برای رفتارهای خردمندانه در کارهای آتی را فراهم آورد.

اگر ازتعداد اندک افراد ناسزاگو که متأسفانه همیشه مانند کف روی آب جلوه گری می‌کنند صرف نظر کنیم، باید به برخی از واکنش‌های قابل تأمل دیگر اشاره کنیم. برای مثال یکی از واکنش‌هایی که به این حرکت داده شد این بود که سر مهران مدیری را روی یک سگ گذاشتند.

برخی واکنش‌ها، این موضوع را یک شوخی با مهران مدیری دانستند همانطور که مهران مدیری هم با کوروش شوخی کرده است. اما از سوی دیگر برخی که حامی مهران مدیری بودند و اتفاقا از نام گذاری کوروش بر روی یک سگ حمایت می‌کردند، با چنین حرکاتی مخالفت کردند. معمولا آنها معتقد بودند که این عکس سر مدیری بر روی یک سگ توهین به شخص مدیری است اما گذاشتن نام کوروش روی یک سگ به هیچ روی توهینی نیست. دستاویز و ادله ایشان اینچنین بود که کوروش در اینجا صرفا یک نام بوده و این چیزی از شخصیت والای کوروش بزرگ کم نمی‌کند، اما در آن تصویر که سر مدیری روی یک سگ گذاشته شده بود به شخصیت مدیری توهین شد.

نگاهی به واکنش‌ها به مهران مدیری درباره گذاشتن نام کوروش بر روی یک سگ.

اما از واکنش‌های قابل تأمل به این موضوع اشاره به نابرابری‌ها در فضای فرهنگی کشور به ویژه حوزه طنز بود.

سال‌هاست که در فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، قاچاقچیان، دزدها، قاتلان و کلا شخصیتهای بد، نام‌هایی همچون کوروش، کامبیز، شاهرخ، فرزاد، داریوش، آرش، ساسان و… دارند اما خوبان همیشه علی، رضا، حسین، فاطمه، زینب و…دارند که عموما حاجی و کربلایی هستند. این موضوع به ویژه در صدا و سیما دیده می شود. حال فقط یک درصد هم فکر کنیم که مهران مدیری برای سگش از یک نام عربی یا حتی ترکی استفاده می‌کرد!!!! چه می‌شد؟ آیا مملکت در غوغا فرو نمی‌رفت؟! واکنش نمایندگان مجلس در آن موقع چطور بود؟!

هنوز قضیه فیتیله‌ای‌ها در یادها هست و هنوز فراموش نکرده‌ایم که اکبر عبدی به خاطر تمسخر یک عرب سعودی ممنوع التصویر شد…اما جریان سگ و کوروش مدیری حتی مورد توجه مسئولین هم قرار نگرفت… این موضوع بی تردید باعث خرسندی برخی نیز شده است.

برخی از واکنش‌ها با توجه به جایگاه والای کوروش بزرگ در تاریخ جهان و نقش او در هویت ایرانی، کار آقای مدیری را خالی از اشکال ندانستند. حتی در فرانسه که مهد آزادی و آزادی خواهی است هم گذاشتن نام ناپلئون روی خوک ممنوع است.

مگر ما در ایران چند کوروش معروف داریم؟ بی تردید هرکس اولین بار نام کوروش را بشنود یاد کوروش بزرگ می‌افتد. کافیست یک سعودی این قسمت را ببیند. با خود چه خواهد گفت؟ آری با خود خواهد گفت این ایرانیان حتی قهرمان ملی خود را اندازه یک سگ پایین می‌کشند و یا اگر یک تجزیه طلب این بخش را ببیند چه خواهد گفت؟ خواهد گفت اینها خودشان به سگ بودن کوروش اذعان کرده‌اند! به ویژه آنکه سگ خواندن کوروش در میان تجزیه طلبان رواج زیادی دارد. به طور کلی بدترین چیز این است که بهترین فرصت برای ایران ستیزان فراهم می‌‌شود.

بهتر بود مهران مدیری حساسیت‌ها را در نظر می‌گرفت و تجربه‌های پیشین سریال‌های دیگر و نابرابری‌ها را مد نظر قرار می‌داد.

در انتها باید اشاره کنیم که متأسفانه در این فضای آلوده برخی روشنفکرنماها هم که طی موج جدید روشنفکری روشنفکر بودن را در کوبیدن ملیت و مذهب و اشخاص بزرگ می‌بینند در این جریان پشت مدیری پنهان شده و با بهانه حمایت از مدیری دست به هوچی‌گری می‌زنند و هم هنر را تخریب می‌کنند و هم ملیت را. یعنی در صدد هستند هنرمند خوش ذوقی همچون مدیری را با اشرار آنارشیست بلاتکلیفی همچون برخی از خواننده‌های معلوم الحال یکی کنند.

پانویس:

* دانشجوی باستان‌شناسی، دانشگاه تهران.

.

بن‌مایه:

– حسینی، احمدرضا (۱۱ آذر ۱۳۹۴). «واکنش‌ها به مهران مدیری». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: http://kheradgan.ir/?p=12151

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
هواداران کوروش بزرگ در اینستاگرام خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال تاریخ پرسیا کانال خردگان در تلگرام

دزدان فضای مجازی - خردگان

نوشتارهای پیشنهادی

20 دیدگاه

 1. در مورد کار ضد انسانی و میهن دوستی این به اصلاح اقا شکی نیست اما نکته که بدان اشاره نشده قبول هنر پیشه برای اجرای این متن است ایا هنر پیشه یک ماشین گرامافون است یا یک انسان با فهم و شعور چطور به خودشون اجازه دادن این سکانس را بازی کنند یا دیگران حتی ان را فیلم برداری کنند اگر اسم یکی از ۱۴ معصوم بود باز این کار را می کردند چرا از اسامی امام زاده ها استفاده نشده پس یا اینکار اشتباه بوده و زشت یا به عمد برای خوشاین

 2. متاسفم برای مهران مدیری که برای چندر قاز پول کثیف این کار رو کرد به چه قیمتی متاسفم برای بی هنران نون به نرخ روز خور

 3. سلام.
  آقای مهران مدیری یه خورده به مغزت فشار میاوری اسم سگه رو مثلاً میزاشتی پا کوتاه
  از چنین اسم هایی استفاده میکردی تا اسم انسان و شخصیت ها هیچ جناه گیری ، هیچ ناراحتی و هیچ سوء استفاده ای از سوء فرصت طلب ها پیش نمیومد ، اسم هایی که معمولاً روی انسان استفاده نمی شن و روی حیوانات مخصوصاً سگ
  گذاشته میشن مثل رکس ، تیز پا و …

 4. با درود ، اقای مهران مدیری شما را از سریال قهوه تلخ شناختم کجای دنیا از تاریخ خودشان برای طنز استفاده میکنند ؟ اکنون پا را فراتر نهاده به بزرگترین مردی که تاریخ به خود دیده بی احترامی میکنی ، وای بر تو و امثال تو که اینگونه نان سر سفره خانواه میبری ..وای بر تو ..سگ مرامش و معرفتش از امثال تو خیلی بیشتره تا حالا دیدی سگی به کسی که به اون غذا میده پارس کنه به لونه خودش بی حرمتی کنه ؟ پول این ملت را میخوری و نه تنها پارس گازم میگیری کجا را گرفتی پاچه خور …میخواستم اسم سگم را بزارم … ” این قسمت توسط مدیریت سایت و به دلیل کلمات نامناسب حذف گردید ” , برات متاسفم فکر کن ببین به چی خودفروشی کردی … ارزشش رو داشت ؟؟!!
  از تمام ایرانیان پاک درخواست دارم که تا عمل این مزدور خود فروش را بی جواب نزارن
  از تمام کسانی که برای این سایت ارزشمند و ایرانی کمال تشکر را دارم و برایتان آرزوی موفقیت …درود بر شما

  • پوریا پارسا

   با درود

   دوست گرامی از آنجا که در محیط فرهنگی و به دور از هرگونه توهین فضای ابراز نظرات و آزادی بیان برای همه دوستان آماده شده است پس خواهشمندیم جانب احترام را رعایت فرمایید . به هر صورت به جای حذف نظر شما برای آنکه بی مهری در حق هیچ شخصی صورت نگیرد قسمتی از نظر شماکه حاوی کلمات نامناسب بود حذف گردید و مابقی تایید شد . با سپاس

 5. جناب باستان شناس متفکر شما که اقوام این کشور که چهار ستون پایداری و مانداگری کشورند و صده ها ایستادگی در برابر نفوذ اجانبی چون شما پارسی نویس بی کردار را در تاریخ خود دارند تجزیه طلب و خرسند شده از توهین به کورش میدانید بدانید که در گرو تعصب بی خردان ی چون شما ابتکار به دست نااهلان رسید و ملتی را چند پارچه کرد و در توهم اصالت و برتری جویی کینه ونفرت از مرکز نشینان بی عمل را در روح و گذشته این سرزمین کاشت

  • ما که به هیچ وجه اقوام ایرانی را خرسند شده از این موضوع نخواندیم. بلکه همانطور که عرض شد: «ملت بزرگ ایران شریف تر از آن است که از ایشان خواهان پوزش شود».. همه اقوام ایران بخشی از ملت ایران هستند. مگر اینکه در نظر شما اینها از هم جدا باشند!

   همانطور که از شما برای ژاژگویی ها و توهینها و اتهاماتتان درخواست پوزش نمیشه. اقوام و ملت ایران بزرگوار تر از این حرف ها هستند.

   تأسف آوره که شما تجزیه طلبان را با اقوام کشور یکی می کنید!! این رویکرد هست که تفرقه ایجاد می کنه دوست گرامی…

 6. این کار آقای مدیری نباید بدون جواب بمونه و باید مسولین رسیدگی کنن . نباید سرسری از این موضوع گذشت تا دیگر کسی جرات این کار رو به خودش نده که به پدر معنوی این سرزمین بی احترامی و توهین کنه . آقای مدیری با این توهین به کل مردم این سرزمین چه لر،کرد،آذری و فارس توهین کرده و اون یک زره محبوبیتی که داشت از بین برد . چون مردم به سادگی از این مسله رد نمیشن. در آخر من از دست کسانی هم که فحاشی کردم نارحت نشدم چون اونها هم پاسخ طنز رو باطنز دادن

 7. باعث تاسفه انسان رو به خشم میارن و هیچ کاری نمیشه کرد
  مقام کورش در حد پیغمبریه ولی چنان مردمان ما بی اصالت شدند اصلا به این موضوع اهمیت نمیدن
  قلب خیلی از ما بخاطر این حرکت به درد آمده امیدوارم کار ایشون بی جواب نمونه

  • خانم کتایون با عرض سلام
   اول که اصالت با ورود اعراب از این سرزمین رفته
   دوم بر فرض که اصالت باشه (منظورم اصالت آریایی و ایرانیه نه اصالت عربی ) نمایندگان مجلس در واکنش به توهین به مقام والای کوروش کبیر(ذوالقرنین) چرا خفته اند که بیداری ندارد آیا اگر این اسم رو بر روی یک عرب میگذاشتند یا روی یک لر یا کرد یا ترک هم همینطور میخفتند آخر مگر کوروش یکی از بزرگترین پادشاهان جهان که همه جه دوست و چه دشمن از ایشان به نیکی یاد میکنند نبوده و نیست مگر کوروش از یکی از اقوام ایرانی نیست وای بر ما وای بر ما که حتی نمایندگان مجلس و وزرا و همه مسئولین با این خفته بازاری که راه انداخته اند نام خود را در تاریخ ضد ایرانی بودنشان ثبت کرده اند.
   با آرزوی آبادی و آزادی ایران

 8. مهران مدیری قشنگ نشون داد که اگه به ترک و عرب توهین بشه همه کار میکنن، و اگه به پارسها توهین بشه هیچگونه اتفاقی نمی افتد. تو اروپا مسیحیو خدا میدونن، مسخره اش میکن تو فیلماشون کسی نمیره فحاشی کنه یا شاکی شه.

 9. فقط باید اظهار تاسف کرد وقتی میبینی آدم ها برای منافع خودشون فرهنگ وریشه وارزشها رو زیر پا میگذارند تا پله ای برای بالا رفتنشون باشه وهر چیزی رو دست اویز میکنن تا به هدفشون برسن

 10. با عرض ادب
  وقتی که تو سریال معروف مختارنامه بزرگترین توهین ها به قهرمان اسطوره ای ایران(رستم فرخزاد)میشه و مرتبه و شان این مرد آریایی در حد نوکری شمر پایین میاد، هیچکس صداش در نمیاد و در کمال تاسف قشری از مردم ناآگاه با این سریال همراه شده وبه حماقت اون کارگردان میخندند دیگه چه انتظاری از مهران مدیری میشه داشت که من خودم به شخصه به دیدگاهش و نظرات انتقادی ایمان داشتم

  • عرض سلام و ادب

   البته کاش بیشتر درباره مختارنامه توضیح می دادید. به هر حال زمان زندگی رستم فرخ زاد چندان مرتبط با وقایع مختار نبوده است. تا جایی که بنده به خاطر دارم، یک غلام ایرانی بود که بسیار لاغر اندام بود. ارباب عربش برای تحقیر او و نژادش نام رستم را بر روی او گذاشته بود و وی را مسخره می کرد. گویا اشاره به تحقیر ایرانیان در زمان حکمرانی امویان داشت.

  • دوست گرامی رستم فرخزاد در سال ۱۶ هجری در جنگ قادسیه کشته شد اما رستم توی این سریال مال سال ۶۷ هجری است و البته اصلا وجود خارجی نداشته و ساخته ذهن میرباقری است.

   • با احترام به نظر جنابعالی، بحث من در این نیست که رستم فرخزاد در کجا ودر چه تاریخی کشته شد، حرف من در اینه که نمیباید آقای میرباقری از این اسم استفاده میکرد،ایشون میتونست از اسم یکی از قهرمانان عرب استفاده میکرد اگر هدفش خوش خدمتی به بعضی از اقشار جامعه نبود

 11. هیچی ندارم بگم که این تو هین رو بخوام تحلیل یا موشکافی کنم فقط میدونم همون طور که خیلی از جشن ها رو از بین بردند که نماد ایرانی بودن و افتخار مون بود حالا اینقدر ساکت بودیم که کارشون به پادشاه پادشاه پادشاه ها رسیده و هیچ توقعی از مدیران سردمداران نیست که بخوان واکنشی نشون بدن و با سکوت خودشون از این کار پشتیبانی کردند

  بعضی وقت باید پاد اون چیزی که ازمون انتظار دران حرکت کنیم مثل سربازی که مستقیم میره ولی کج میزنه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا