استفاده از مطالب پس از قبول پیمان نامه کاربری امکان پذیر است

خانه » سایر » پان ترکیسم » زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

کانال رسمی خردگان

| فرستنده: پوریا پارسا | واپسین به روزرسانی: ۱۷ تیر ۱۳۹۴ |


زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

مدت‌هاست ادعای عده‌ای افراطی را شنیده‌ایم که گویا توسط نشریه «امید زنجان» فراگیر شد و سپس همین بریده‌ نشریه فضای خبری را آلوده کرد:

زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

با آنکه این ادعا بدون هیچ سند و مدرک مطرح شده بود ولی هنوز هم در گوشه و کنار چنین مواردی را می‌شنویم!! در اینجا به بررسی اجمالی این مدعا خواهیم پرداخت:

اصولاً در مفهوم زبان‌شناسی چیزی به نام «زبان با قاعده تر» نداریم که مبنای مقایسه قرار گیرد و زبانی بر اساس قواعد یا تعداد افعال، رتبه بهتری را نسبت به زبان‌های دیگر کسب کند. مسلماً نیز یونسکو به چنین اقدام مضحکی مبادرت نکرده است و نخواهد کرد.

البته لیست‌هایی از تعداد گویشوران به زبان‌های گوناگون تهیه شده است که معمولا در رتبه اول آنها زبان ماندارین (یک گروه از زبان‌های چینی) قرار دارد و زبان هایی مانند اسپانیایی، انگلیسی و هندی در رتبه‌های بعدی قرار دارند (نگاه کنیده به: List of languages by number of native speakers).

در اینگونه لیست‌ها اختلافاتی دیده می‌شود چرا که در هر آمارگیری چنین اختلافاتی وجود دارد ولی در هیچ کدام زبان ترکی چنین جایگاهی که ادعا شده است را ندارد. برای بررسی این مورد لینک‌های زیر را از مراکز معتبر ببینید:

A collection of commonly-asked questions about sign languages, particularly American Sign Language

The Most Common Languages in the World

How many languages are spoken in the world today?

گرچه نیازی به گفتن نیست و دانش آموزان و نونهالان هم این موضوع را می‌دانند ولی به گفته همه پژوهشگران زبان فارسی ریشه هند و اروپایی دارد و نه عربی (خود زبان عربی ریشه سامی دارد) (نگاه کنید به: Persian language و همچنین نگاه کنید به: History of the Language).

کتاب «دده‌قورقود» به گفته یونسکو کتابی ارزشمند است که در سال ۲۰۰۰ جشنی به مناسبت نگارش این اثر برگزار نموده و البته هیچ سالی را به نام این کتاب نام‌گذاری نکرده اند (نگاه کنید به: UNITED NATIONS EDUCATIONAL, SCIENTIFIC AND CULTURAL ORGANIZATION).

شایان ذکر است این قبیل جشن‌ها در مورد بسیاری از آثار فرهنگی و نام‌آوران انجام شده و اتفاق نویی نیست، مثلاً ۱۳ سال قبل از «دده‌قورقود» در سال ۱۹۸۷ برای حافظ شیرازی و در سال ۱۹۸۸ برای شاهنامه فردوسی برگزار شده است

(نگاه کنید به : COMMEMORATION OF THE 600TH ANNIVERSARY OF THE DEATH OF THE IRANIAN POET HAFEZ   و یا CELEBRATION OF THE   THOUSAND-YEAR EXISTENCE OF THE SHAH-NAME (BOOK OF KINGS), COMPOSED BY FERDOWSI, THE IRANIAN EPIC POET)

مسلماً با جستجو در فهرست یونسکو مناسبت های دیگری نیز از بزرگان ایران و دیگر کشورها خواهیم یافت.

 

هیچکدام از موارد فوق البته برتری زبان فارسی به ترکی و بالعکس را اثبات نمی‌کند و تنها در جهت تنویر افکار و کشیدن خط بطلان بر ادعاهای بی اساس ارائه شد. 

برگرفته از:

زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!گُمانه. با چند اصلاح و به روز رسانی.


یک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه (www.kheradgan.ir) و نویسنده آن را یاد کنید

ضعیفخوبمتوسطبسیار خوبعالی ( 20 رای داده شده , میانگین امتیاز این نوشته : 4٫40 ) نظر شما چیست ؟
Loading...

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASK
برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام persian.immortals در اینستاگرام سپندار در اینستاگرام
هواداران کوروش بزرگ در اینستاگرام سرزمین آزادگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال تلگرام تاریخ ایرانشهر کانال «سرزمین آزادگان» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال تاریخ پرسیا کانال خردگان در تلگرام

دزدان فضای مجازی - خردگان

نوشتارهای پیشنهادی

13 دیدگاه

 1. براساس مستندات،مردمان زردپوستی که بانام اولین فقفورشان درحدود٩٠٠سال پیش به این نام معرفی شداند،درماوراسیحون شمال مغولستان میزیستن وچادرنشینانی بودندکه اولین کتیبه بدست امده درطورفان حاکی ازنگاشتن اویغوری ترکی به خط سغدی وهمچنین وامگیری ازصغدی موجودمیباشد،دراینرخصوص پیش اززمان اولین نگارش ترکها.کتابهای قدیمی چون اوستاونگارشات بزرگانی ازهندچین ایران بخوبی معرفی شداند،بااین سفسطه بازیهای اهریمنان با رجوع به کُتب مستندموجوددرزبانهای عربی،لاتین ارمنی،سانسکریت،صغدی ونیزروسی بیشتراشنا وپی به حقارتشان ببرید،افسوس اذریهای نا آگاه به ریشه های فرهنگی خودشان تحت الغائیات غُز های ترکیه نادانسته ازبدترین جنایتکاریهای که انان برای سلطه وتحریف هویت وتئغیرزبانشان بافرصت طلبی هنگام هجوم مغولان برسرشان رفته،گاهی گروهای نه اکثریت اذریها،اب به هاون اهریمنان،یاشجره ملعونه میریزند،ندیدید درسوریه وعراق همپیمان داعش لعین بودندوسزا یشانراهم دیدیم،دورتردر٨سال دفاع مقدس به جدیت تمام نیروهای پیاده ارتش بعث رایاری میدادند،مستنداتی ازاردوگاههای اسرای ۴٨کشورکه حامیت کننده صدام برعلیه ایران اسلا میمان بودنداسرای ترکیه ای حایزاکثریت بودند.

 2. خواهش میکنم این رفتار و کردار زشت رو کنار بذارید.
  چه ترک های عزیز ، چه فارس ها.
  راستش این زلزله کرمانشاه همه معادلات دشمنان خواهان جدایی رو به هم ریخت.
  ترک ها این اواخر با کردها خیلی ضد شده بودن ، ولی این زلزله ثابت کرد همه نخست ایرانی هستن و سپس از هر تیره ی متفاوت

 3. از ادبیات دوستانی که اینجا نظراتشون رو ثبت کردن کاملا میشه فهمید که یک سری افراد عوام و کم سواد هستن و با غرض و تعصب و عصبانیت نظرشون رو ثبت کرده اند. بیایید اول یکم مطالعه کنیم (در هر زمینه نه تنها فقط در این زمینه) بعد لب به سخن باز کنیم.
  حرفایی هم که میزنیم با مدرک و مرجع باشه

 4. حالا فهمیدم چرا به پانترکا فحش میدن

 5. سلام
  این جمله منو کشته واقعا، فارسی چهارمین زبان کلاسیک دنیاست..!!!!
  منبع موثق بده؟ منبع منبع منبع؟!؟

 6. از زبان فارسی واژه‌های زیادی در دیگر زبان‌ها به وام گرفته شده‌است. شمار واژه‌های فارسی در زبان انگلیسی ۸۱۱ واژه‌است. فارسی از نظر شمار و تنوع ضرب‌المثل‌ها در میان سه زبان اول جهان است دامنه واژگان و تنوع واژه‌ها در فارسی هم‌چنین بسیار بزرگ و پرمایه‌است و یکی از غنی‌ترین زبان‌های جهان از نظر واژه‌ها و دایره لغات به‌شمار می‌آید. در کمتر زبانی فرهنگ لغاتی چون دهخدا (در ۱۸ جلد) و یا فرهنگ معین (در ۶ جلد) دیده می‌شود.زبان فارسی جز ۴ زبان کلاسیک جهان است به همراه یونانی سانسکریت ولاتین تقریبا تمام وازه های عربی که در فارسی گاهی استفاده می شود معادل فارسی دارد سرچ کنید در صورتی که how much are foriegn words in turkish languageترکی ۱۴ درصد لغت خارجی دارد سرچ کنید

 7. درود بر شما – اینگونه دیدگاههارو تنها گروه بی خاصیت پانترکیسم گسترش میده خودشون هم میدونن زبان پارسی دومین زبان کلاسیک جهان هست و هیچ ربطی به تازی – عربی نداره – تنها برخی واژگان تازی رخنه کرده در پارسی که در زبان ترکی استانبولی هم شمار بسیاری واژه عربی هست – اما در پارسی واژگان جایگزین دارند مانند شربت عربی – نوشیدنی پارسی – نزدیک ۱۳۰ میلیون پارسی زبان در جهان هست – با سپاس

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

برچسب ها:
رفتن به بالا