استفاده از مطالب پس از قبول پیمان نامه کاربری امکان پذیر است

خانه » اخبار خردگان » تلاش برای ثبت رسمی روز بزرگداشت کوروش بزرگ

تلاش برای ثبت رسمی روز بزرگداشت کوروش بزرگ

کانال رسمی خردگان

تلاش برای ثبت رسمی روز بزرگداشت کوروش بزرگ.

طی چند روز اخیر سعی کردیم از دستگاه‌های مسئول پیگیر وضعیت ٧ آبان امسال شویم. خوشبختانه از ما استقبال کردند و خبر از تلاش برای ثبت رسمی این روز دادند.

به نظر می‌رسد اقدامات برای عدم حضور مردم در روزهای نزدیک به بزرگداشت کوروش امسال صحت دارد اما بنا بر پیگیری‌های ما این اقدامات برای ایجاد فضای بهتر در سال‌های بعدی است و به امید خدا در سال‌های آینده شاهد برگزاری رسمی این روز خواهیم بود. اما این موضوع مستلزم همکاری مردمی و مراعات در اوقات پیش از ثبت رسمی آن است.

بدون تردید ثبت رسمی روز کوروش بزرگ به ایجاد امنیت این روز کمک می‌کند. از این روی حساسیت‌های ما را برای ثبت رسمی این روز درک کردند و خبرهای خوشحال کننده‌ای درباره پیگیری برای ثبت رسمی این روز دادند.

امیدواریم در سال‌های بعد به عنوان یک روز رسمی بزرگداشت کوروش بزرگ را گرامی بداریم.

تلاش برای ثبت رسمی روز بزرگداشت کوروش بزرگ

 

مراقب باشیم سلطنت‌طلب‌ها روز هفتم آبان را مصادره نکنند / سلطنت مطلقه پهلوی ربطی به شاهنشاهی باستانی ایرانی ندارد

متاسفانه این روزها عناصر سلطنت‌طلب به دنبال مصادره هفتم آبان هستند به طوری که می‌خواهند این روز مردمی را سیاسی کنند و مختص قشر خاصی با بینش سیاسی خاصی نشان دهند. در صورتی که روز بزرگداشت کوروش بزرگ روزی متعلق به همه ملت ایران است و به هیچ طیف سیاسی ربطی ندارد.

مردم ایران به دنبال ثبت رسمی این روز هستند اما سلطنت‌طلب‌ها تاکید دارند که مردم فقط در همه شهرها تجمع کنند تا به مقاصد خود برسند که بدون تردید تجمع غیر قانونی در شهرها مورد پذیرش بسیاری از میهن پرستان نیست.

بین مفهموم شاهنشاهی باستانی ایرانی با سلطنت مطلقه خاندان پهلوی فاصله زیادی است و اینکه به سلطان های پهلوی بگوییم شاهنشاه موضوعی خنده دار است. شاهنشاهی در واقع به یک حکومت بزرگ اشاره دارد که چندین شاه در آن هستند و یک تن شاه شاهان است. برای مثال در کتیبه‌های هخامنشی به کرات شاه شاهان دیده می‌شود. داریوش بزرگ خود را شاه‌شاهان می‌نامد چرا که شاهان زیادی وجود داشتند و داریوش بزرگ شاه شاهان بوده است.

برخی از پژوهشگران معتقدند که میان شاهنشاهی و امپراتوری تفاوت وجود دارد اما در اینجا برای درک بیشتر موضوع استفاده های نادرست از واژه ها یک مثال میزنیم. تصور کنید کشور اردن که دارای شاه است را امپراتوری اردن بخوانیم!!! قطعا به کاربردن امپراتوری برای اردن نادرست است همانطور که برای عربستان سعودی هم نادرست است. در این کشورها صرفا سلطنت موروثی وجود دارد.

متاسفانه این کاربرد نادرست در صدا و سیما هم رخ می دهد به طوری که در فیلم های کره ای حتی به حکومت های کوچک محلی امپراتوری می گویند!!!

جالب آنکه افکاری نظیر سلطنت طلبی از مهم‌ترین افکاری هستند که در دوران معاصر باعث عقب ماندگی ما شده‌اند.

.

کتاب نامه:

– خالقیان، مجید (۳ آبان ۱۳۹۶). «تلاش برای ثبت رسمی روز بزرگداشت کوروش بزرگ». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: http://kheradgan.ir/?p=16928

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

ضعیفخوبمتوسطبسیار خوبعالی ( 2 رای داده شده , میانگین امتیاز این نوشته : 5٫00 ) نظر شما چیست ؟
Loading...

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASK
برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام persian.immortals در اینستاگرام سپندار در اینستاگرام
هواداران کوروش بزرگ در اینستاگرام سرزمین آزادگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال تلگرام تاریخ ایرانشهر کانال «سرزمین آزادگان» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال تاریخ پرسیا کانال خردگان در تلگرام

دزدان فضای مجازی - خردگان

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

برچسب ها:
رفتن به بالا